Już wiadomo, kto kupił bitcoiny Silk Road

03-07-2014, 09:32

Już wiadomo, komu udało się kupić bitcoiny, które władze USA przejęły po zamknięciu Silk Road. To znany inwestor, który chce wykorzystać wirtualną walutę do rozwijania nowych usług.

W październiku ubiegłego roku zamknięto internetową giełdę Silk Road, na której można było kupić nielegalne towary za cyfrową walutę Bitcoin. Przy okazji zamknięcia giełdy władze USA przejęły cyfrową walutę. Najpierw zatrzymano 29,6 tys. BTC z serwerów Silk Road, a potem jeszcze 144,336 tys. bitcoinów, które zostały znalezione na komputerze należącym do Rossa Ulbrichta, założyciela Silk Road.

W czerwcu informowaliśmy o tym, że pierwsze 29,6 tys. BTC z tych środków trafiło na aukcję organizowaną przez United States Marshals Service (USMS). Jest to amerykańska agencja, która odpowiada za egzekwowanie wyroków sądów federalnych.

Udział w aukcji sprzedaży bitcoinów wymagał wpłacenia 200 tys. dolarów kaucji. USMS podzielił bitcoiny wystawione na sprzedaż na 9 bloków po 3 tys. BTC oraz 1 blok liczący 2,6 tys. BTC.

Jeden nabywca: Tim Draper

Wspomniana aukcja odbyła się jeszcze w ubiegły piątek. Z doniesień różnych źródeł wynika, że wzięło w niej udział 40-45 osób i padło kilkadziesiąt ofert (nawet 186 według niektórych źródeł). Co ciekawe, lista potencjalnych kupców została niechcący ujawniona w e-mailu USMS do zainteresowanych (adresy były widoczne dla wszystkich).

Najpierw USMS ujawnił, że jedna osoba wygrała aukcję na wszystkie bloki i zakończono już przekazywanie bitcoinów tej osobie. Dopiero wczoraj do wygrania aukcji przyznał się Tim Draper, znany amerykański inwestor, który współpracuje z firmą Vaurum, zajmując się rozwijaniem "infrastruktury dla Bitcoin". Na blogu firmy ujawniono, że zdobyta przez Drapera waluta zostanie wykorzystana do zapewnienia płynności bitcoinów przy rozwijaniu usług dla rynków rozwijających się.

BTC drożeje

Nie wiadomo, ile Draper zapłacił za bitcoiny z rządowej aukcji. Wiadomo jednak, że obecnie cena 1 BTC oscyluje w granicach 648 dolarów. To oznacza, że sprzedane przez USMS bitcoiny są warte ponad 19,1 mln dolarów.

Warto przy okazji zauważyć, że aukcja USMS mogła mieć związek ze wzrostem ceny wirtualnej waluty. Wykres poniżej prezentuje, jak zmieniała się cena BTC pomiędzy 26 czerwca a 2 lipca.

wykres

Nie jest wykluczone, że USMS uruchomi w przyszłości inne podobne aukcje. Władze USA są w posiadaniu jeszcze wielu bitcoinów, które zostały znalezione na komputerze Rossa Ulbrichta. Prawnik byłego właściciela Silk Road starał się powstrzymać zajęcie tych środków. Samego Ulbrichta czekają teraz procesy dotyczące m.in. zarzutu zlecania morderstw.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy