Już 15 lat ludzie pracują na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

03-11-2015, 11:57

Gdzieś tam nad Ziemią lata sobie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, ale nie śledzimy dokładnie jej losów. 15-lecie prac ludzi na stacji to dobra okazja do podsumowań.

NASA przypomniała, że minęło już 15 lat ciągłego zamieszkiwania ludzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Pierwsza załoga stacji zwana Ekspedycją 1 wystartowała 31 października 2000 roku. Niedługo później w Polsce zaprzysiężono Aleksandra Kwaśniewskiego na Prezydenta RP, a premierzy krajów UE na szczycie w Nicei przyjęli i podpisali Kartę praw podstawowych. To naprawdę kawał czasu.

Jak rozrosła się ISS

Kiedy Ekspedycja 1 przybyła na stację kosmiczną, stacja ta składała się z trzech modułów, w których przez 141 dni żyli i pracowalitrzej astronauci - William Shepherd (USA - dowódca), Jurij Gidzenko (Rosja, dowódca Sojuza) oraz Siergiej Krikalow (Rosja - inżynier pokładowy).

Ekspedycja 1 na ISS

Dziś na stacji również żyje i pracuje sześciu astronautów z Ekspedycji 45. Do ich dyspozycji jest 15 głównych modułów stacji. ISS waży 419455 kg. Objętość przestrzenii życiowej wynosi 388 metrów sześciennych. Grafika poniżej porównuje stacje do boiska futbolowego. 

ISS - grafika NASA
źródło grafiki: NASA

Stacja Jest na tyle duża, że jest widoczna z Ziemi jako obiekt poruszający się po niebie. Ta widoczność wynika również z tego, że moduły baterii słonecznych odbijają odpowiednio dużo światła. Te moduły są w stanie wyprodukować 84 kW energii.

Policzono nawet liczbę linijek kodu, dzięki którym stacja działa. Wynosi ona ok. 2,3 mln. 

Jeśli chcecie wiedzieć kiedy można zobaczyć stację, możecie skorzystać z usługi Spot The Station. Jeśli te szczątkowe informacje o stacji zaostrzyły waszą ciekawość, możecie się dowiedzieć więcej z dokumentu na stronie NASA. Również na Wikipedii znajdziecie przystępny opis modułów stacji.

Film poniżej obrazuje jak stacja się rozwijała.

ISS znacznie się rozrosła, ale ciągle służy jednemu celowi. Jest to najbardziej niezwykłe laboratorium badawcze, pozwalające na prowadzenie badań w warunkach mikrograwitacji nieosiągalnej na Ziemi. Początkowo badano przede wszystkim wpływ tych warunków na człowieka. Na stacji doskonalone są również technologie, które potem przydadzą się na Ziemi. Poza nauką nie bez znaczenia jest udział stacji w rozwoju... kosmicznej turystyki. 

Oczywiście ISS wzbudza pewne kontrowersje. Wiele osób po prostu wątpi w opłacalność tego przedsięwzięcia i nie chodzi tylko o to, czy wierzymy w opłacalność podboju kosmosu. Podnoszone są argumenty, że pieniądze zżerane przez ISS lepiej byłoby przeznaczyć np. na sondy kosmiczne lub nowe narzędzia do obserwacji kosmosu. Niezależnie od tego po tych 15 latach trzeba przyznać, że ISS jest po prostu niezwykłym wytworem ludzkości. 

Czytaj także: Załoga stacji kosmicznej szykowała się na zderzenie. Nie pierwszy raz


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy