Jeszcze zdążysz złożyć e-PIT

30-04-2012, 12:16

Poniedziałek 30 kwietnia to ostatni dzień składania zeznań podatkowych za rok 2011. Urzędy skarbowe będą pracować dziś dłużej, można jednak uniknąć kolejek, wysyłając PIT przez internet.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jak podaje Ministerstwo Finansów, za pośrednictwem systemu e-Deklaracje do piątku 27 kwietnia podatnicy przesłali 1 774 723 interaktywnych formularzy PIT. Liczba składanych w ten sposób deklaracji rośnie z dnia na dzień, MF nie bez racji oczekuje więc przekroczenia 2 mln. Będzie to oznaczać 100-proc. wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale tylko około 10 proc. wszystkich rozliczeń rocznych.

Jak wypełnić i wysłać PIT przez internet

W Dzienniku Internautów już jakiś czas temu uruchomiliśmy serwis specjalny PIT 2011 - rozliczenia podatkowe, gdzie omawiamy różne niuanse związane z poprawnym wypełnianiem PIT-ów, pokazując m.in. w jaki sposób można skorzystać z dostępnych ulg podatkowych.

Jeżeli nie wysłałeś jeszcze zeznania rocznego, możesz do zrobić za pomocą systemu e-Deklaracje bez wychodzenia z domu:

  1. Upewnij się, że na komputerze masz zainstalowany program Adobe Reader - jeśli nie, to pobierz go bezpłatnie ze strony producenta. Konieczna też będzie wtyczka umożliwiająca wypełnianie formularzy - znajdziesz ją w sekcji „Do pobrania” na stronie e-deklaracje.gov.pl. Z tej samej strony pobierzesz odpowiedni formularz interaktywny (użytkownicy Windowsa) lub aplikację desktopową, która współpracuje z systemami Windows, Mac OS X i Linux (wymaga wcześniejszego zainstalowania środowiska uruchomieniowego Adobe AIR). 

  2. Wypełnij odpowiedni formularz PIT - jak to zrobić, pokazujemy w artykule: PIT 2011: Jak wypełnić PIT - krok po kroku. Nie zapomnij o odliczeniu wydatków za dostęp do internetu - zobacz: PIT 2011: Jak skorzystać z ulgi na internet.

  3. Podpisz wypełniony PIT. Aby to zrobić, nie będziesz potrzebować bezpiecznego podpisu elektronicznego - wystarczy, że podasz kwotę przychodu z zeznania za poprzedni rok. Kolejnym krokiem będzie wysłanie podpisanego PIT-u i pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Jak to wszystko zrobić, pokazujemy w artykule: PIT 2011: Jak wysłać PIT przez internet - krok po kroku.

Czy po wypełnieniu powyższych kroków można już bez przeszkód cieszyć długim weekendem? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Na stronie e-deklaracje.gov.pl można znaleźć następujące wyjaśnienia:

Czy jak wyślę zeznanie 30 kwietnia o północy, a potwierdzenie otrzymam na drugi dzień, to będzie złożone w terminie?

Termin składania zeznań za 2011 upływa z dniem 30 kwietnia 2012 r.
W związku z powyższym wysłane zeznanie 30 kwietnia o północy będzie złożone w terminie, pod warunkiem jednak, że zeznanie takie będzie prawidłowe. Czekanie ze złożeniem zeznania przez Internet na ostatnią chwilę jest obarczone ryzykiem nieotrzymania UPO w przypadku wystąpienia błędów, np. po wpisaniu błędnej kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania lub rozliczenia. Tym samym zeznanie nie zostanie złożone w terminie.

Czy jak wyślę zeznanie 30 kwietnia o północy, a system dopiero na drugi dzień poinformuje mnie o błędzie, to niezłożenie zeznania w terminie będzie usprawiedliwione?

Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, jakkolwiek odradzamy ten sposób postępowania.

Więcej porad w serwisie: PIT 2011 - rozliczenia podatkowe

Aktualizacja

Jak informuje Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej, do godz. 15 w poniedziałek 30 kwietnia złożono przez internet 2 008 276 zeznań podatkowych. Liczba ta obejmuje elektroniczne formularze PIT 28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz PIT 16, 16A i 19A, zarówno z kwalifikowanym podpisem, jak i bez niego.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.