"Jesteś Bogiem": Sąd zakazał rozpowszechniania filmu w sieci. Piratów to nie obchodzi

12-11-2012, 13:30

Film "Jesteś Bogiem" pojawi się w kinach, ale sąd zakazał rozpowszechniania go na nośnikach elektronicznych (DVD, Blu-ray) oraz w internecie. Film może naruszać dobra osobiste niektórych osób. Niestety pirackie kopie filmu będą dostępne niezależnie od decyzji sądu...

Gazeta Prawna donosi, że Sąd Okręgowy w Poznaniu zakazał rozpowszechniania filmu pt. Jesteś Bogiem na nośnikach elektronicznych. Film będzie wyświetlany tylko w kinach.

Wspomniany obraz opowiada historię grupy hiphopowej Paktofonika. Choć sam film wydaje się odnosić sukcesy, to niektóre ukazane w nim osoby uważają, iż film pokazuje nieprawdę i przedstawia je w złym świetle. Jedną z takich osób jest Krzysztof Kozak, producent muzyczny. Sąd przychylił się do argumentacji, że film może naruszać jego dobra osobiste (zob. GP, „Jesteś Bogiem” tylko w kinach: Sąd zakazał rozpowszechniania filmu na DVD i w telewizji).

Tylko w kinach!

Z doniesień GP wynika, że sąd zakazał rozpowszechniania filmu na DVD i w telewizji. Dziennik Internautów postanowił dopytać, jak jest z internetem. Odpowiedzi udzielił Zbigniew Krüger, pełnomocnik Krzysztofa Kozaka z kancelarii prawnej Krüger & Partnerzy Adwokaci i Radcy Prawni.

- Postanowienie o zabezpieczeniu zakazuje wszelkiej dystrybucji filmu, poza dystrybucją kinową, w tym na nośnikach, DVD Blue Ray, HD DVD, VCD, EVD, emisji telewizyjnej, platform cyfrowych, video on demand (...) w sieciach komputerowych internet, w tym webcasting, simulcasting i publicznego udostępniania w taki sposób, by każdy mógł się zapoznać w wybranym miejscu i czasie - tłumaczy prawnik w komentarzu dla Dziennika Internautów.

Dlaczego zatem dopuszczono wyświetlanie filmu w kinie? Otóż w pozwie postawiono żądanie, aby w wydaniach DVD i innych umieszczono odpowiednie informacje i przeprosiny. Gdyby teraz nie zakazano dystrybucji elektronicznej, wykonanie ewentualnego wyroku mogłoby być niemożliwe.

Przed seansami kinowymi będzie wyświetlana stosowna informacja.

Nie ograniczać wolności wypowiedzi

Nie można wykluczyć, że film będzie jeszcze wydany na DVD, ale trzeba zaczekać na ewentualny wyrok. Dlaczego w takim razie pozwolono na wyświetlanie filmu w kinie już teraz?

- Nie żądaliśmy zakazania dystrybucji kinowej, by nie ograniczać wolności wypowiedzi i i wolności artystycznej. Fragmenty z Panem Krzysztofem Kozakiem, to nie cały film i nie uznaliśmy za celowe, by domagać się dalej idącego zabezpieczenia - wyjaśnił Zbigniew Krüger.

zdjęcie

Piraci i efekt Streiesand

Sonda
Planowałeś obejrzeć film "Jesteś Bogiem"?
  • już oglądałem
  • planowałem już wcześniej
  • właśnie teraz nabrałem ochoty
  • nie chcę go oglądać
wyniki  komentarze

Niezależnie od wyroku w internecie da się znaleźć nieautoryzowane kopie filmu Jesteś Bogiem np. na The Pirate Bay. Wydawca filmu oczywiście nie ma na to wpływu. Nawet jeśli podejmie on próby usuwania tych kopii, na ich miejscu pojawią się kolejne.

Nie można wykluczyć, że cała sprawa zakończy się tzw. efektem Streisand. Film, którego dostępność ma być ograniczona, nagle wyda się wszystkim bardzo interesujący. To z kolei spowoduje, że więcej osób pobierze "pirackie" kopie filmu, aby osobiście się przekonać, co mogło urazić producenta muzycznego. 

Trudno w tym kontekście przewidzieć, na ile zastosowane przez sąd zabezpieczenie będzie skuteczne. Nawet sama księżna angielska miała poważne problemy z ograniczeniem niewygodnych treści w sieci.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930