Jakie wtyczki instalują internauci?

25-08-2011, 13:45

Flash i Java to najpopularniejsze wtyczki w przeglądarkach polskich internautów. Rośnie znaczenie wtyczki Silverlight od Microsoftu - wynika z raportu firmy Gemius.

Liderem wśród wtyczek do przeglądarek, które zainstalowali internauci, była wtyczka Shockwave Flash, która umożliwia obsługę animacji stworzonych za pomocą oprogramowania Adobe Flash. To nie jest zaskoczenie. Dużą popularnością wśród użytkowników przeglądarek cieszą się również dodatki: Default Plugin (95,5 proc. z wyłączeniem użytkowników Internet Explorer), a także Java Plug-in (75,8 proc. użytkowników).

Badanie przeprowadzono za pomocą ankiet typu pop-up, w których zamieszczono skrypty JavaScript wykorzystujące informacje wysyłane przez przeglądarki oraz ogólnodostępne tablice Navigator Plugins. Tablica Navigator Plugins jest udostępniona dla większości przeglądarek poza IE. Dla tej przeglądarki sprawdzono obecność dziesięciu wybranych wtyczek. Lista 20 najpopularniejszych wtyczek zamieszczona jest na obrazku obok.

20 najpopularniejszych wtyczek w podziale na przeglądarki
fot. Gemius - 20 najpopularniejszych wtyczek w podziale na przeglądarki

Wśród użytkowników systemów Windows w pierwszej trójce znalazła się wspominana powyżej wtyczka Shockwave Flash, Default Plugin (standardowy dodatek do wielu przeglądarek) oraz Java Plug-in. Należy jednak zwrócić uwagę, że z zestawienia wyłączono przeglądarki Internet Explorer, Safari oraz Operę w wersjach 10 i nowszych.

Coraz więcej użytkowników korzystających z systemu operacyjnego Windows instaluje wtyczkę Silverlight - od 41,8 proc. dla Windows XP do 69,1 proc. w Windows 7.

>>> Czytaj: Megapanel, czerwiec 2011: za miesiąc Facebook może pokonać aż trzy portale

Użytkownicy systemu Linux poza wtyczką Shockwave Flash, najchętniej korzystają z dodatków Totem (74,3 proc.), VLC Media Player (74 proc.) oraz DivX (73 proc.), które umożliwiają obsługę plików wideo.

Użytkownicy systemu Mac OS X, podobnie jak korzystający z innych systemów operacyjnych, najchętniej instalują wtyczkę Shockwave Flash (99,8 proc.). Na kolejnych miejscach pod względem popularności plasują się dodatki: QuickTime (95,1 proc.), Default Plugin (94,6 proc.) oraz iPhoto Photocast (76,2 proc.).

Warto zauważyć, że około 97,3 proc. użytkowników systemu Mac OS X posiada jeden z dodatków do obsługi apletów Javy, przy czym niemal połowa z nich ma zainstalowany zarówno Java Plug-in, jak i Java Embedding Plugin.

Niemal każdy z użytkowników surfujących w internecie poprzez przeglądarkę w systemie Symbian korzysta z kilku wtyczek: SVG Tiny Model (99,7 proc.), Real Player (99,4 proc.), Shockwave Flash (99,2 proc.) oraz Browser System Info Plugin (99,2 proc.) Natomiast użytkownicy iOS wykorzystują  QucikTime (98,7 proc.) oraz YouTube (98,1 proc). Aż 98,1 proc. użytkowników tego systemu posiadało oba z wyżej wymienionych pluginów w swoich przeglądarkach.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w raporcie "Analiza popularności wtyczek. Zestawienia, rankingi dla różnych przeglądarek i systemów operacyjnych", dostępnym na stronie ranking.pl

>>> Czytaj: Google Chrome zyskuje, IE i Firefox tracą


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031