Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak zadbać o bezpieczeństwo smartfona na urlopie?

21-06-2019, 20:32

Wakacje to zazwyczaj wspomnienia beztroskich dni. Jednak nasz spokój może naruszyć zhakowanie aplikacji mobilnej banku. Telefon może też nam zwyczajnie wypaść z rąk. Warto o tym pomyśleć przed urlopem.

Przed nami czas urlopów i wyjazdów. W czasie przygotowań należy przemyśleć wiele kwestii, w tym tą związaną z bezpieczeństwem. Obok ubezpieczenia, zapoznania się z prawem obowiązującym w miejscu podróży, zabezpieczeniem domu na czas wyjazdu należy zadbać także o odpowiednią ochronę dla sprzętów mobilnych. Jakie kroki trzeba podjąć i o czym pamiętać przed wyjazdem, aby smartfon służył nam bezpiecznie podczas urlopu?

Zabezpieczony od zewnątrz

Warto zacząć od fizycznego zabezpieczenia telefonu. Podczas podróży, zwiedzania, zabawy na plaży, statku znacznie łatwiej jest uszkodzić lub – co gorsza – zgubić swojego smartfona. Co zrobić, żeby urządzenie bezpiecznie przetrwało wyjazd?

  • etui — teoretycznie dla ochrony smartfona przed usterką mechaniczną, powinno być nałożone cały czas. Zabezpiecza ono obudowę smartfona. Może być szczególnie przydatne podczas wakacji, gdy w ferworze rozrywki urządzenie jest bardziej narażone na wypadki.

  • szkło ochronne — spełnia tę samą funkcję co etui, jednak chroniąc ekran telefonu. Nie ma nic gorszego niż zbita szybka.

  • specjalna saszetka/kieszonka w torebce — pomimo że wyciąganie urządzenia z zamykanego pokrowca może wydawać się dość problematyczne, na pewno uchroni je przed zapiaszczeniem. Obecnie na rynku dostępne są także swego rodzaju opakowania wodoszczelne, dzięki którym smartfon będzie bezpieczniejszy np. podczas odpoczynku przy basenie.

Ochrona od środka

Należy pamiętać, że urządzenie może ulec zniszczeniu nie tylko z przyczyn mechanicznych. Tak samo, jak komputer czy laptop może ono zostać zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie, które przejmie kontrolę nad systemem. Niestety na wakacjach, przebywając w niekiedy niezwykle odmiennym środowisku niż dotąd, smartfony są znacznie bardziej narażone na tego typu niebezpieczeństwo. Ze względu na większe rozkojarzenie i celebrowanie wolnej chwili, czynności wykonywane na urządzeniu są mniej przemyślane i mogą doprowadzić do infekcji. Jakie niebezpieczeństwa czekają na telefony urlopowiczów?

  • fałszywe aplikacje — kto nie pobrał choć jednej gry dla zabicia nudy w czasie podróży? Jak się okazuje nie wszystkie aplikacje dostępne w sklepach App Store i Google Play są odpowiednio zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa. Część z nich może okazać się w rzeczywistości narzędziem do wykradania danych z pamięci urządzenia. Dlatego podczas każdej instalacji należy sprawdzić, jakie aplikacja ma uprawnienia oraz czy są one zgodne z jej zakresem.

  • niebezpieczna sieć Wi-Fi - przebywając za granicą, chętniej korzysta się z dostępnego internetu bezprzewodowego niż pakietu danych (pomimo zniesienia roamingu, koszty wykorzystanych MB, wciąż mogą być wysokie). Niestety dochodzi jednak do sytuacji, kiedy niezabezpieczona sieć Wi-Fi, w rzeczywistości jest narzędziem hakerów, umożliwiającym im dostęp do smartfona. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, najlepiej skorzystać z sieci w hotelu chronionej hasłem, które jest podawane tylko gościom.

  • niezaktualizowane oprogramowanie/furtki/automatyczne logowanie — są to zagrożenia czyhające na użytkowników urządzeń mobilnych niemal zawsze. Jednak podczas wakacji, połączenia z przypadkową siecią Wi-Fi, stają się podwójnie niebezpieczne. Warto przed wyjazdem sprawdzić dostępne aktualizacje, aby uprzedzić czekających na nieuwagę posiadacza smartfona cyberprzestępców.

Chroń dane i zabezpiecz swój telefon

Ochrona urządzenia podczas wakacji, dla wielu powinna stać się priorytetem podczas przygotowań do urlopu. W czasach, kiedy z poziomu urządzeń mobilnych możliwe jest zarządzanie niemal całym życiem (nie tylko tym online), przechowywane są dane do kont bankowych, dostępne wiadomości maile, nie można sobie pozwolić na utratę lub zhakowanie smartfona. Podczas letnich wyjazdów i oderwania od pracy, rozkojarzenie może być nieco większe niż dotąd, dlatego smartfon powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. Użytkownicy natomiast powinni być świadomi zagrożeń, jakie mogą spotkać ich urządzenie.

Źródło: G DATA


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik