Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak wybrać bezpieczny portal randkowy?

29-04-2016, 08:12

Artykuł został przygotowany przez portal randkowy MyDwoje.pl. 6 sposobów na bezpieczne i miłe randki internetowe. Dzięki internetowym portalom randkowym i matrymonialnym mamy dostęp do tysięcy singli, którzy tak, jak my poszukują partnera i są do nas dopasowani pod wieloma względami. Właśnie z tego powodu większość osób wybiera już randki internetowe do zawierania znajomości a nie tradycyjne biura matrymonialne. Ważne jednak, by przed wyborem tej drogi zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci i wybrać serwis, dla którego ochrona danych, wizerunku i anonimowość stoją na pierwszym miejscu.

Internetowe biuro matrymonialne łączy najlepiej zalety tradycyjnych biur, naukę i doświadczenie z nowoczesnością i rozwojem technologii. Dzięki tej kombinacji mamy pewność, że wszelkie zalety wypracowane na przestrzeni lat przez specjalistów z zakresu psychologii, socjologii i komunikacji społecznej są zebrane w jednym miejscu i podane w nowatorskiej, dostępnej dla każdego formie. Czy jednak w krok za większą liczbą ofert i naukowym algorytmem dopasowania partnerów nie idą zagrożenia płynące z internetu podczas wirtualnych randek?

Jaki więc powinien być serwis randkowy, by nasze randki były bezpieczne?

1. Wybierz portal randkowy weryfikujący oferty

Przede wszystkim oferty osób poszukujących z jego pomocą partnera powinny być starannie selekcjonowane i sprawdzane przez moderatorów, a nie tylko przez system informatyczny. System można łatwo oszukać, człowieka trudniej. Dlatego niezmiernie istotne są te narzędzia, które pozwolą wyeliminować zaraz na początku oszustów, spamerów oraz osoby rejestrujące się dla własnych korzyści, zupełnie niezwiązanych z poszukiwaniem prawdziwej miłości. Jeśli poważny serwis zakłada, że właśnie z nim znajdziemy partnera na stałe, powinien swoją ofertę ograniczyć do osób dorosłych, pragnących trwałej relacji z uporządkowaną sytuacją życiową. Ostra weryfikacja wiekowa w serwisie zajmującym się kojarzeniem par, ma duże znaczenie dla Ochrony Praw Dziecka. Ponadto Użytkownicy mają gwarancję, że przez kontakty na nim zawarte, nie popadną w konflikt z prawem.

Ręczna weryfikacja ofert matrymonialnych – w tym wizytówek i zdjęć w chwili rejestracji, ale również po każdej zmianie w profilu – zapewnia eliminację treści i elementów, które są niezgodne z prawem, obraźliwe lub niepoważne. Pozwala to użytkownikom ograniczyć od minimum znajomości, które mogłyby być rozczarowaniem i wzbudzić niechęć do dalszych poszukiwań.

Na podstawie przesłanej kopii dowodu osobistego zainteresowani single mogą starać się o Certyfikat Wiarygodnego Profilu potwierdzający zgodność danych w Profilu z danymi z dowodu i w ten sposób podkreślić swoje uczciwe zamiary. Natomiast narzędzia z zakresu psychologii, jak Test Doboru Partnerskiego, pozwalają dobrać oferty pasujące dokładnie do danej osoby pod względem osobowości, preferowanych wartości życiowych i priorytetów, zaś kryteria doboru ofert, przefiltrować je pod względem naszych preferencji dotyczących przyszłego partnera.

2. Sprawdź kontakt z Adminem serwisu i jego podejście do bezpieczeństwa użytkowników

 A co, jeśli mimo zachowania wszelkich środków ostrożności spotka nas niekomfortowa sytuacja ze strony innego użytkownika? Możliwość stałego kontaktu z biurem obsługi klienta – zarówno mailowa, jak i telefoniczna – zapewnia natychmiastową reakcję na zgłoszenia użytkowników, a zastosowanie systemu antyspamowego i nowoczesnych narzędzi reagowania przez Administratora, pozwala rozpoznawać spamming a nawet ostrzegać użytkowników, którzy mieli kontakt z oszustem oraz blokować ponowną rejestrację przez osoby podejrzane.

Profesjonalny serwis randkowy powinien dawać także samym użytkownikom narzędzia do ochrony swojej prywatności w ramach serwisu. Właśnie dlatego mamy szansę poczuć się komfortowo i zyskujemy pewność, że ostateczna decyzja o dalszych losach danej znajomości należy do nas. Rzetelny portal zapewnia nam możliwość bezpiecznej i anonimowej korespondencji na łamach serwisu poprzez wewnętrzną anonimową pocztę i czat, bez konieczności podawania swojego adresu e-mail. Za każdym razem, to my decydujemy czy i kiedy mamy ochotę przejść na kolejny etap randkowania, czyli do spotkania, rozmowy telefonicznej, podać dane kontaktowe.

bezpieczny portal randkowy

Aby uniknąć „zasypywania” wiadomościami od osób, z którymi nie mamy ochoty nawiązać korespondencji - gdyż z jakiegoś powodu ich zaproszenia nie spotkało się z naszą aprobatą - blokowane są kolejne wiadomości od tych z nich, którym nie odpowiedzieliśmy. W momencie, gdy otrzymaliśmy jedną wiadomość oraz przypomnienie o niej, system zablokuje nadawcy możliwość wysłania kolejnej. Jeśli zmienimy zdanie i zechcemy nawiązać zaproponowaną znajomość, w każdej chwili mamy do tego prawo.

Jeśli uznamy, że z jakiegoś powodu korespondencja z danym użytkownikiem jest dla nas niesympatyczna możemy całkowicie ją zablokować, korzystając z odpowiedniej funkcji. 

3. Wybierz polski serwis, którego prawo znasz

Czy lepiej wybrać serwis rodzimy czy zagraniczny kuszący kolorowymi reklamami i obcobrzmiącą nazwą? W sporach z serwisem bardzo ważna może okazać się miejsce siedziby firmy. Decyduje ono o tym według jakiego prawa serwis działa i w myśl jakiego prawa będą rozstrzygane ewentualne konflikty z użytkownikami, dotyczące np. nieprawidłowości przy płatnościach, ochronie wizerunku lub w przetwarzaniu danych osobowych. Siedziba firmy poza Polską sugeruje, że działa ona zgodnie z nieznanym nam prawem zagranicznym, czasem nawet prawem państwa, które nie należy do Unii Europejskiej. Nasze dane osobowe, jak numer konta bankowego, adres pocztowy, adres e-mail, numer telefonu w Polsce podlegają szczególnej ochronie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 roku (Dz. U. Nr 133, poz. 883) nadzorowanej przez GIODO, czyli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Warto więc upewnić się, czy wybrany serwis nam to zagwarantuje i czy zbiór danych użytkowników jest zgłoszony przez ten serwis w tym urzędzie.

Wiele o dobrym serwisie mówi również regulamin i polityka prywatności, która powinna przystępnie i szczegółowo informować o zasadach przetwarzania naszych danych, ich zakresie, celu gromadzenia i przechowywania, sposobie ich zmiany i usunięcia. Jeśli polityka prywatności jest przedstawiona zdawkowo, brak w niej dokładnego adresu usługodawcy i szczegółów dotyczących działalności i samej firmy i przede wszystkim celu i sposobu zbierania danych mamy uzasadnione prawo do obaw.

4. Sprawdź, czy serwis prowadzi politykę zdjęć, z którą się zgadzasz.

Powinniśmy sprawdzić również, czy odpowiadają nam ogólne zasady dotyczące doboru zdjęć do profilu. Wytyczne takie znajdziemy w regulaminie bądź dokładniejszych zbiorach zasad dotyczących korzystania z serwisu. Rejestrując się w nim, otrzymując oferty dopasowanych osób, jesteśmy narażeni na oglądanie prezentowanych przez nich zdjęć. Specjalistyczne portale zamieszczają  czytelne instrukcje co do zdjęcia głównego i dodatkowych. Jeśli serwis pozwala na zamieszczanie, jako zdjęć głównych podobizn zwierząt, celebrytów czy zdjęć z oddali lub z zakrytą twarzą, raczej nie podchodzi zbyt poważnie do swojej misji. Część serwisów automatycznie akceptuje wszystkie dodawane fotografie. Możemy więc być narażeni na zdjęcia wulgarne, obsceniczne, obrażające nasze uczucia, a nawet łamiące prawo. Czy na pewno chcemy być na to narażeni? Zastanówmy się również, czy od portalu oczekujemy klasy, czy jego poziom jest nam obojętny. Czy znajomość rozpoczynająca się od dokładnej analizy intymnych części ciała przyszłego partnera to jest to, o co nam chodzi? Praca moderatorów pozwala również uniknąć zamieszczania zdjęć osób trzecich oraz grupowych. Nikt z nas nie chciałby oglądać swojego zdjęcia ze ślubu kuzynki w Internecie bez wyrażenia na to zgody.

Niezmiernie ważna jest również ochrona naszego wizerunku. Powinniśmy sprawdzić czy ładując nasze zdjęcia do serwisu, przypadkiem nie wyrażamy zgody na ich wykorzystanie, co może zaowocować niechcianym i bardzo nieprzyjemnym dla nas rozpowszechnieniem naszego wizerunku na przykład w celach reklamowych samego serwisu. Dodanie fotografii zawsze niesie za sobą pewne ryzyko.

Bardzo istotną jest kwestia, czy zdjęcia można otwierać samemu dla wybranych osób. W przeciwnym razie nasze zdjęcie może wykorzystać każdy. Choćby przez funkcję „print screen” jest możliwe jego skopiowanie na swój komputer. Możliwość indywidualnego otwierania zdjęć pozwala też osobom publicznym lub obawiającym się rozpoznania w swoim środowisku (w pracy, w rodzinie), pokazać swoje fotografie tylko wybranej osobie/osobom, gdy będziemy na to gotowi. Jeśli serwis standardowo otwiera zdjęcia dla wszystkich gości serwisu, fotografie będą wtedy ogólnie dostępne. Warto wybrać serwis, gdzie przynajmniej osoby niezarejestrowane widzą fotografie zamazane lub zupełnie zamknięte w formie ikony. Osoby widoczne na pierwszej stronie serwisu, w tzw. galerii, zawsze powinny być zapytane czy wyrażają na to chęć i poproszone o specjalną, pisemną zgodę na prezentowanie ich wizerunku w tej formie. Warto sprawdzić to wcześniej, w przeciwnym razie dowiemy się o tym, ze jesteśmy jesteśmy widoczni na pierwszej  stronie serwisu od „życzliwych” znajomych.

5. Jakie zabezpieczenia techniczne stosuje serwis w transmisji danych i transakcjach finansowych?

Kolejną ważną rzeczą jest ochrona naszych danych podczas płatności. Część portali randkowych niestety zastrzega sobie prawo do automatycznego przedłużania abonamentu w przypadku braku wymówienia umowy na wiele tygodni przed zakończeniem obecnej. Jest to stosunkowo nowa i nieakceptowana przez Polaków praktyka. Użytkownicy nieświadomi tego rodzaju obciążenia zaciągają niechciane zobowiązania.

Bezpieczeństwo płatności zapewnia również wykorzystanie protokołu bezpiecznej transmisji danych, potwierdzone uzyskanym w szczególnych warunkach certyfikatem SSL. Pozwala to na sprawdzenie uprawnień serwerów i użytkowników biorących udział w transakcji. Nasze dane są kodowane, a potem, po bezpiecznym dotarciu na serwer docelowy, dekodowane. Możemy sprawdzić, czy wybrany serwis jest bezpieczny - w sposób obrazowy ten rodzaj zabezpieczenia opisany jest symbolem kłódki na pasku adresu strony (często spotykane np. w bankach internetowych). Po kliknięciu na symbol zapoznamy się z certyfikatem autentyczności danej strony.

Ważna jest również możliwość zabezpieczenia interesów samego użytkownika w przypadku problemów z płatnością oraz szeroki zakres ochrony kupującego w razie braku realizacji lub niezadowolenia z usługi. Mimo obowiązującego od 2016 prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni nie wszyscy się do tego przepisuj stosują. Dzięki dodatkowej certyfikacji serwisów przez firmy takie, jak Trusted Shops, użytkownicy mają zapewnione pokrycie zwrotu kompletnego kosztu abonamentu w przypadku odstąpienia od umowy, a także mediacje i rozstrzyganie sporów z serwisem dotyczących zapłaty. Podczas nadawania certyfikatu serwis jest również kompleksowo sprawdzany pod kątem ponad 70 kryteriów jakości, takich jak: przejrzystość cen i zamówienia, obowiązki informacyjne wobec klientów, obsługa klientów i ochrona danych osobowych, a następnie podlega nieustannej kontroli, co zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa.

6. Pierwszy krok do Twojej opinii to zdanie innych singli internautów

O jakości usług danego serwisu świadczą wreszcie opinie innych singli, czyli użytkowników. Oczywiście, każdy serwis chwali się tymi najlepszymi. Ważne więc, by gwarantował również dostęp do niezależnych opinii tych osób, które przed nami korzystały z serwisu, niewybieranych w sposób kontrolowany i poddawanych niepotrzebnej cenzurze. W ten sposób mamy szanse wyrobić sobie własny pogląd – sugerując się opisowymi, dokładnymi komentarzami innych użytkowników - oraz wyrazić własną opinię. Niezależne platformy opinii gwarantują użytkownikom taką obiektywną informację.

Pamiętajmy zatem, że o jakości usług portali randkowych nie świadczą kolorowe reklamy, ani lista zalet wymieniana na pierwszej stronie, ale to, czy gwarantuje nam bezpieczeństwo podczas internetowych randek a oferty proponowane przedstawiają prawdziwe osoby szczerze szukające partnera na życie.

 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G DataTematy pokrewne:  

tag serwisy randkowetag portal randkowy