Jak używanie smartfonów wpływa na polską kulturę?

09-10-2018, 18:41

Powszechne wykorzystanie smartfonów doprowadziło do rewolucji w polskiej kulturze. Aż 75% twórców przyznaje, że część ich dzieł mogłoby nie powstać, gdyby nie dostęp do tego urządzenia i jego funkcji, a dla niemal co drugiego polskiego słuchacza, widza lub czytelnika smartfon to gwarancja dostępu do kultury niemal „na wyciągnięcie ręki”.

Tak wynika z badania, które zostało przeprowadzone na zlecenie Związku Cyfrowa Polska. Jego celem było sprawdzenie tego, jak popularyzacja smartfonów wpłynęła w Polsce na tworzenie i odbiór dzieł kultury. Z badania wynika ponadto, że około 68% twórców i ponad 80% odbiorców kultury uważa, że smartfon zapewnia im szerszy dostęp do dóbr kultury. Rewolucja dotyczy również nowych modeli konsumpcji treści, które pozwalają np. na odsłuchanie poprzez serwisy streamingowe najnowszego utworu danego wokalisty w chwilę po premierze, z dowolnego miejsca na świecie, czy wizytę w „wirtualnych” muzeach i podziwianie eksponatów bez wychodzenia z mieszkania.

Smartfon tworzy relacje

Ponad 77% ankietowanych autorów zadeklarowało, że wykorzystanie funkcji smartfonów wpływa pozytywnie na nawiązywanie i podtrzymywanie relacji ze społecznością odbiorców ich treści. Ciągły dostęp do internetu, możliwość wykorzystania nowych kanałów komunikacji, wchodzenie w interakcje w kanałach twórczości – np. odpowiadanie na komentarze pod filmami, udostępnionymi na platformie YouTube – sprzyjają budowaniu relacji. I ma to kluczowe znaczenie, bo aż 69% artystów przyznaje, że proces twórczy byłby bardzo trudny lub zupełnie pozbawiony sensu bez kontaktu z fanami. Co trzeci z nich stwierdził wręcz, że gdyby nie relacje nawiązywane z odbiorcami, ich twórczość de facto nie mogłaby funkcjonować.

Inspiracja z sieci

W badaniu ponad 66% twórców i 63% odbiorców kultury stwierdziło także, że to dzięki smartfonom może realnie współtworzyć kulturę nie tylko przez włączanie się w dyskusje czy reagowanie na istniejące dzieła, ale również tworzenie własnych. Stały dostęp do Internetu i portali społecznościowych okazują się doskonałym źródłem inspiracji: aż 67% artystów właśnie dzięki nim wpadło na pomysł nowego twórczego projektu.

Badanie „Smartfon. Narzędzie twórców i odbiorców kultury?” przeprowadziła platforma Patronite.pl w dniach 27 kwietnia – 16 czerwca 2018 roku. Wzięło w nim udział 372 respondentów.

Źródło: Związek Cyfrowa Polska


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930