Jak ułatwiamy kradzież naszych danych?

23-03-2007, 14:38

Wraz z rozwojem usług dostępnych w internecie zostawiamy online coraz więcej swoich danych osobowych. Są one bardzo smakowitym kąskiem dla różnej maści cyberprzestępców, szczególnie tych zajmujących się kradzieżą danych. Oczywiście o ile nie zadbamy o ich stosowną ochronę - co według raportu firmy Kaspersky Lab, wciąż nie jest zbyt popularne.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Kaspesky Lab opublikował wczoraj, 22 marca, wyniki sondażu na temat stosowania haseł, przeprowadzonego wśród brytyjskich użytkowników komputerów PC. Badanie wykazało, że 62% użytkowników komputerów posiada do 10 kont online, które wymagają haseł, natomiast 23% posiada ponad 20 kont zabezpieczanych hasłem.

Zdaniem ekspertów od bezpieczeństwa szokujące jest to, że większość badanych stosuje te same hasła do różnych kont. Jak wynika z badania ponad połowa użytkowników komputerów (51%) stosuje od jednego do czterech haseł dostępu do różnych kont online. 30% respondentów stosuje od 5 do 10 haseł, a tylko 9% wykorzystuje 20 różnych haseł w celu uzyskania dostępu do 20 różnych kont.

Wydaje się być to szczególnie niepokojące w świetle wyników różnych raportów. Z badań Kaspersky Lab przeprowadzonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy wśród świadomych kwestii bezpieczeństwa użytkowników komputerów wynika, że 26% z nich padło ofiarą incydentu naruszenia bezpieczeństwa swojego komputera. Można więc przyjąć, że rzeczywista liczba incydentów jest o wiele większa. Badania przeprowadzone przez firmę Gartner pokazują, że w ciągu ostatniego roku liczba przypadków kradzieży tożsamości wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 50%. Natomiast według danych statystycznych brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w wyniku kradzieży tożsamości gospodarka Wielkiej Brytanii poniosła straty w wysokości 1,7 miliardów funtów rocznie.

Badacze wskazują szczególnie na wzrost liczby portali społecznościowych, na których przechowywane są ogromne ilości danych osobowych. Osoby korzystające z tego typu serwisów i wykorzystujące to samo hasło dla różnych kont, najzwyczajniej ułatwiają pracę internetowym przestępcom zajmującym się kradzieżą danych.

Według Kaspersky Lab równie niepokojący jest sposób, w jaki wybieramy nasze hasła. Wśród powszechnie podawanych haseł znajdowały się imiona zwierząt domowych, imiona dzieci, imiona małżonków, numery rejestracyjne samochodów, daty urodzeń, pseudonimy czy ulubione piosenki.

Przedstawiciele firmy dostrzegają wzrost świadomości użytkowników komputerów w kwestii doboru haseł. Z przeprowadzonego sondażu wynika, że 79% użytkowników używa przynajmniej kombinacji liter i cyfr w hasłach. Kaspersky Lab uważa, że jest to zasługą kampanii uświadamiających prowadzonych przez banki oraz inne instytucje finansowe.

Pracownicy Kaspersky Lab opracowali krótki przewodnik po oszustwach internetowych dotyczących kradzieży danych (phishing): "Haczyk, linka i ciężarek" (.pdf). Znajdziecie w nim omówienie mechanizmów tego typu oszustw oraz wskazówki pozwalające zabezpieczyć się przed nimi.

Źródło: Kaspersky Lab


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.