Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Z przynależności Polski do Unii Europejskiej wynika możliwość swobodnego przepływu osób pozwalająca obywatelom państw członkowskich na podejmowanie pracy zarobkowej na obszarze całej wspólnoty. Częstym kierunkiem emigracji dla przedsiębiorczych Polaków stają się Niemcy. Wyjeżdżając za zachodnią granicę, warto mieć jednak na uwadze, że zgodnie z tamtejszym prawem każda osoba, która świadczy na terenie Niemiec usługi remontowo-budowlane, pozostaje w obowiązku zarejestrowania tej działalności w niemieckim urzędzie skarbowym. Wówczas firma otrzymuje numer podatkowy (niem. Steuernummer) i ma możliwość uzyskania Freistellung, czyli specjalnego zwolnienia z podatku budowlanego w Niemczech. Prowadzisz własną firmę remontowo-budowlaną u naszych zachodnich sąsiadów? Skorzystaj z pomocy specjalistów w złożeniu wniosków o Freistellung! Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Jak szybko uzyskać Freistellung?

Czym jest Freistellung?

Freistellung to skrót od Freistellungsbescheinigung – zaświadczenia wydawanego przez niemiecki urząd skarbowy, które umożliwia zwolnienie usług budowlanych z podatku Bauabzugsteuer. Wniosek o Freistellung może złożyć każdy przedsiębiorca świadczący w Niemczech usługi budowlane. Co istotne, nie ma przy tym znaczenia, w jakim kraju została formalnie zarejestrowana dana działalność gospodarcza. Niemiecki urząd zwraca bowiem uwagę jedynie na rzeczywiste miejsce wykonywania usług. W praktycznym zastosowaniu zwolnienie to przysługuje więc każdemu właścicielowi firmy o wskazanym profilu, który przedłoży w stosownym urzędzie specjalny wniosek (o ile nie posiada on żadnych zaległości czy innych nieuregulowanych spraw w niemieckim Finanzamcie).

Dlaczego warto wnioskować o Freistellung?

Na przedsiębiorców prowadzących w Niemczech firmę budowlaną nałożony jest podatek budowlany, czyli wspomniany Bauabzugsteuer. Wynosi on 15% naliczane od wartości brutto każdej pojedynczej faktury – w przypadku gdy zleceniobiorca nie dysponuje aktualnym zaświadczeniem o zwolnieniu z tego podatku. W takich sytuacjach zleceniodawca ma obowiązek potrącić należny podatek od każdej wystawionej faktury, a w następnym kroku złożyć odpowiedni protokół i przekazać podatek do niemieckiego urzędu skarbowego. Aby uniknąć wynikających z tego strat finansowych, warto więc wnioskować o zwolnienie z podatku budowlanego. Jeśli nie wiesz, jak sprawnie załatwić tę formalność, skorzystaj z pomocy specjalistów w złożeniu wniosku o Freistellung, aby skutecznie uniknąć niepotrzebnych potrąceń!

Jak złożyć wniosek o Freistellung?

Zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech jest możliwe na specjalny wniosek właściciela firmy. Wniosek ten musi zostać sporządzony na przeznaczonym do tego celu formularzu wraz z kompletem dokumentów. Firmy budowlane, które zostały zarejestrowane w Polsce, powinny pamiętać o dołączenie dodatkowo wpisu do centralnej ewidencji, a także certyfikatu rezydencji wydanym przez polski urząd skarbowy. Natomiast właściciele działalności gospodarczych w Niemczech są w obowiązku dostarczyć w załączniku zameldowanie prowadzonej Gewerby.

 

Foto: Freepik, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data