Jak Polacy dbają o bezpieczeństwo haseł w swojej firmie?

02-06-2014, 11:17

W kwietniu i maju polski oddział oprogramowania antywirusowego AVG przeprowadził ankiety wśród przedsiębiorców, menadżerów i pracowników dotyczących polityki bezpieczeństwa haseł w polskich firmach.

64% ankietowych odpowiedziało, że pamięta wszystkie firmowe hasła, 12% ma jedno hasło do większości kont. 

Co ciekawe, 6% osób zatrudnionych przechowuje swoje hasła na kartkach (np. przyklejonych do monitora).

65% osób nie pozwala przeglądarce w komputerze firmowym na zapamiętanie haseł, a 26% korzysta z hasła głównego. Niestety tylko 7% ankietowanych korzysta ze specjalnych programów, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie haseł.

W 33% firm hasła zmienia się co kilka miesięcy, w 28% firm hasła są cały czas te same. W 7% firm nie używa się haseł w ogóle. 

78% pracowników zawsze wylogowuje się z portali społecznościowych i bankowości elektronicznej, jeżeli korzystają z nich w pracy. 34% zatrudnionych osób nigdy nie korzysta z zewnętrznych nośników (takich jak pendrive’y lub dyski twarde) do przenoszenia danych.

- Cieszy mnie,  że 92% osób odpowiedziało, że nigdy nie wysyłało swoich haseł firmowych poprzez e-mail. Praktyka, która jeszcze kilka lat temu była nagminna, w ostatnich latach straciła na popularności. Również dobrą wiadomością jest to, że aż 76% pracujących Polaków zabezpiecza swój firmowy komputer głównym hasłem – komentuje Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG - Trochę niepokoi mnie jednak fakt, że ponad 25 % ankietowych odpowiedziała, że bez wahania udostępniłaby swoje hasła współpracownikom gdyby zaistniała taka potrzeba. Co ciekawe takiej odpowiedzi udzielili również właściciele firm.

W dalszym ciągu wiele osób dalej nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa – a to właśnie wynika większość problemów związanych z wyciekiem danych. 

 infografika hasła w firmie polacy

 

---------------------

Przedsiębiorstwo Informatyczne CORE

Producent, importer i reseller oprogramowania. Działa od 2001 roku, a jego właścicielem jest Arkadiusz Stanoszek. Produkty AVG rozprowadzane są przez siatkę ponad 1300 resellerów na terenie całej Polski, zapewniona jest pełna Polska pomoc techniczna oraz wsparcie handlowe i marketingowe.

http://www.avg.pl; Infolinia: 801 906 906.

 

Kontakt dla mediów:

Radosław Klimek

r.klimek@avg.pl

tel. 602 153 012

 

 

O firmie AVG Technologies (Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych: AVG)

Misją firmy AVG jest zapewnienie swoim klientom łatwiejszego, wydajniejszego i bezpiecznego korzystania z internetu. Potężne, a jednocześnie łatwe w użyciu programy i usługi internetowe AVG oddają w ręce użytkowników kontrolę nad ich aktywnością online. Wybierając AVG, nowi użytkownicy stają się częścią globalnej społeczności, która zapewnia sobie wzajemną ochronę i pomoc techniczną. Baza aktywnych użytkowników AVG sięga 128 milionów (stan na dzień 30 czerwca 2012). Firma AVG oferuje pełen wachlarz produktów przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych oraz dla segmentu małych firm – w skład oferty wchodzi oprogramowanie zapewniające bezpieczeństwo w internecie, optymalizację wydajności komputera, możliwość tworzenia kopii zapasowych online, bezpieczeństwo mobilne, ochronę tożsamości oraz bezpieczeństwo rodziny.

www.avg.com

 

 
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag infografikatag hasłatag bezpieczeństwotag AVG


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy