Jak można uzyskać L4 na kręgosłup? Teraz także online

19-04-2021, 13:19

Bolący kręgosłup jest jedną z głównych dolegliwości dotykających osoby pracujące przy biurku w pozycji siedzącej. Również problem z nim ma wielu pracowników fizycznych, zwłaszcza dźwigających ciężary. Stąd też L4 na kręgosłup są tak popularne. Jak można uzyskać takie zwolnienie?

Ból kręgosłupa w pracy

Do bólu kręgosłupa dochodzi wtedy, gdy ten ważny element układu kostnego jest nadmiernie przeciążony. Może być to zarówno efekt nadmiernego wysiłku, jak i jego braku. Wobec tego problem z bolącymi plecami ma obecnie tak dużo pracowników i to na wielu stanowiskach pracy – umysłowej i fizycznej.

Dolegliwościom bólowym kręgosłupa sprzyjają:

  • brak ruchu podczas pracy – ciągłe przebywanie w tej samej pozycji

  • praca w pozycji stojącej albo siedzącej

  • stosowanie niewłaściwie dopasowanego krzesła

  • dźwiganie nadmiernych ciężarów

  • nieprawidłowe podnoszenia ciężkich przedmiotów

  • częste schylanie się

Kiedy można uzyskać L4 z powodu bolącego kręgosłupa?

Jeżeli dolegliwości pleców w pracy są bardzo silne, dlatego znacznie przeszkadzają w jej wykonywaniu lub całkowicie uniemożliwiają pracę, wówczas pracownik powinien udać się do lekarza i uzyskać zwolnienie z pracy, czyli potocznie L4.

W takim przypadku lekarz zaleca pacjentowi odpoczynek aż do momentu, w którym poczuje się on lepiej. Może także zarekomendować zastosowanie odpowiednich leków przeciwbólowych oraz miejscowych preparatów poprawiających komfort, na przykład maści znieczulających.

Najczęściej L4 na kręgosłup wystawiane jest na około 3-5 dni w zależności od nasilenia dolegliwości.

Gdzie po L4 na kręgosłup?

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie na kręgosłup, wystarczy udanie się do lekarza rodzinnego, czyli lekarza POZ – podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie jednak, ze względu na sytuację epidemiczną, porady udzielane są najczęściej za pośrednictwem telefonu. Należy zatem zadzwonić do swojego ośrodka zdrowia, aby umówić się na teleporadę, w trakcie której lekarz będzie mógł wystawić L4.

Istnieje również możliwość otrzymania L4 na kręgosłup w jeszcze jeden sposób, czyli przez internet. Takie usługi świadczone są przez centra medyczne działające online, które zapewniają swoim pacjentom dostęp do wielu specjalistów w jednym miejscu. Można otrzymać w nich wtedy fachową poradę lekarską, receptę online oraz zwolnienie lekarskie z pracy.

Adresy centrów zajmujących się prowadzeniem usług medycznych w tym właśnie zakresie można znaleźć w sieci. Warto pamiętać o tym, że usługi online świadczone są prywatnie, dlatego też pobierana jest opłata za wizytę lekarską. Najczęściej jej koszt wynosi od około 60 do 80 złotych.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: