Jak bezpiecznie kupować online podczas Black Friday i Cyber Monday?

27-11-2019, 16:13

Podczas nadchodzącego sezonu wyprzedaży, a szczególnie w dni takie jak Black Friday czy Cyber Monday, wiele osób decyduje się na zakupy przez internet. Przecen i rabatów szukamy m.in. na zagranicznych platformach typu AliExpress, eBay, Amazon, Wish lub GearBest, co wiąże się z dokonywaniem transakcji za pomocą kart wielowalutowych. Warto więc przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zakupów online, by nie dać się nabrać podczas tegorocznych promocji.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Żaden system bezpieczeństwa transakcji nie jest w 100% odporny na błędy popełnione przez użytkownika. Gdy wciąga nas wir zakupów i działamy w pośpiechu, łatwiej o pomyłkę. Niestety wiedzą o tym oszuści, którzy opracowują coraz to nowe metody, by wykorzystać naszą nieuwagę w sieci. Eksperci firmy Revolut, dostawcy kart płatniczych, przygotowali kilka wskazówek jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci i ustrzec się pułapek zastawionych przez cyber oszusta: 

1. Konta i hasła: bądź jak 007

Nigdy, nigdzie i nikomu nie udostępniaj swojego PINu ani hasła do bankowości internetowej i mobilnej. Nawet Twój własny bank nigdy Cię o to nie poprosi. Ponadto, zawsze upewnij się czy korzystasz z oficjalnych kanałów kontaktu - aplikacji, strony www lub innych - by dostać się do swojego konta lub udostępnić jakieś dane. Jeśli nie masz pewności czy możesz w sposób bezpieczny podać jakąś informację, skontaktuj się bezpośrednio ze swoim bankiem lub dostawcą usług finansowych i poproś o dodatkowe szczegóły lub wyjaśnienie.

2. Kontroluj: im więcej, tym lepiej

Zwiększ swoje bezpieczeństwo prosząc swój bank lub dostawcę usług finansowych by dostarczał Ci szczegóły odnośnie każdej zrealizowanej transakcji co najmniej dwoma kanałami - na przykład poprzez powiadomienie SMS i jednocześnie na maila - utwórz osobny adres e-mail, który będzie Ci służył wyłącznie do przechowywania notyfikacji z bankowości mobilnej i potwierdzeń transakcji z platform społecznościowych.

3. Udostępniasz? Im mniej, tym lepiej

Trzymaj swoje dane osobowe - takie jak numer telefonu komórkowego, datę urodzenia, informacje szczególne jak imię pierwszego psa lub kota - z daleka od mediów społecznościowych typu Facebook. Kompletując z różnych źródeł skrawki danych osobowych, cyberprzestępcy są w stanie podać się za Ciebie i dokonać oszustwa typu SIM swap - polegającego na przejęciu kontroli nad Twoim telefonem i uzyskaniu wszelkich potrzebnych informacji, aby dostać się do Twojego konta mailowego i bankowego.

4. Bądź na bieżąco

Zawsze aktualizuj swoje aplikacje i urządzenia do najnowszej wersji, po to by uniknąć usterek i korzystać w pełni z najwyższego poziomu bezpieczeństwa. W międzyczasie staraj się zachować czujność i zwracaj uwagę na to jak zachowują się Twoje urządzenia mobilne - jeśli przestaniesz odbierać połączenia lub SMSy i nie wiesz dlaczego, sprawdź to niezwłocznie bezpośrednio u Twojego operatora komórkowego. Chodzi o to, żeby wykluczyć poza wszelką wątpliwość, że padło się właśnie ofiarą oszustwa typu SIM swap.

5. Korzystaj z kart jednorazowych

Popraw bezpieczeństwo i opłacalność zakupów, dzięki kartom wirtualnym ze zmiennym numerem - zwłaszcza kupując online na zagranicznych platformach i serwisach. Taki rodzaj wirtualnej karty może służyć do płatności tylko raz, następnie dane karty ulegają zniszczeniu i w ich miejsce pojawiają się nowe. To sprawia, że dane karty mogą być wykorzystane tylko jeden raz - jeśli przejmą je oszuści, będą dla nich bezużyteczne.

6. Powiadomienia

Eksperci z Revoluta wskazują jeszcze na jedno ciekawe i dosyć skuteczne zabezpieczenie przed nadużyciami finansowymi - powiadomienia. Warto sprawdzić, czy dostawca karty płatniczej umożliwia wysyłanie na telefonie powiadomień o transakcjach. Jeśli tak, to zaleca się ich włączenie ponieważ pozwalają użytkownikom mieć podgląd w czasie rzeczywistym na to, co dzieje się na ich koncie i szybko reagować w razie wystąpienia jakiejś anomalii.

Źródło: RevolutSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.