JailbreakMe wykorzystuje krytyczną lukę w urządzeniach Apple

04-08-2010, 16:16

Od kilku dni media emocjonują się możliwością przeprowadzenia jailbreaka iPhone'a z poziomu przeglądarki Safari. Specjaliści ds. bezpieczeństwa ostrzegają jednak, że wykorzystywana w tym procesie luka może posłużyć cyberprzestępcom także do innych celów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jailbreak, czyli złamanie zabezpieczeń urządzenia po to, by można było z niego korzystać w innej sieci niż AT&T i instalować na nim aplikacje niezatwierdzone przez Apple, zostało zalegalizowane w Stanach Zjednoczonych pod koniec ubiegłego miesiąca. Tydzień później media obiegła wiadomość, że da się tego dokonać przy użyciu tylko i wyłącznie przeglądarki Safari. Złamane w ten sposób mogą być iPhone'y, iPady oraz iPody z systemem iOS od wersji 3.2.1 do 4.0.1.

>> Czytaj więcej: Jailbreak iPhone'a 4 możliwy i łatwiejszy niż dotychczas

Luka znajduje się w czytniku plików PDF, który jest uruchamiany, gdy przeglądarka otrzyma żądanie wyświetlenia dokumentu w takim formacie. Twórcy strony JailbreakMe.com posłużyli się serią spreparowanych plików, które od niedawna są wykrywane przez oprogramowanie antywirusowe firmy F-Secure jako Exploit:W32/Pidief.CRA.

Eksperci zwracają uwagę, że w identyczny sposób cyberprzestępcy mogą przemycić do systemu złośliwe oprogramowanie i przejąć kontrolę nad smartfonem. Powstaje pytanie, jak się przed tym zabezpieczyć. Użytkownicy, którzy są po jailbreaku, powinni znaleźć w Cydii paczkę o nazwie PDF Loading Warner i po jej zainstalowaniu zrestartować telefon - doradza w serwisie Niebezpiecznik.pl konsultant ds. bezpieczeństwa Piotr Konieczny.

Zainstalowanie aplikacji zaskutkuje wyświetlaniem stosownych ostrzeżeń za każdym razem, gdy Safari będzie usiłowała otworzyć jakiś dokument PDF. A co mają zrobić osoby, które nie dokonywały jailbreaka? Im radzimy wstrzymać się z surfowaniem po sieci za pomocą Safari do czasu wypuszczenia oficjalnego patcha - pisze Konieczny. Kiedy Apple wyda poprawkę, jeszcze nie wiadomo.

>> Czytaj także: Jailbreak iPhone'a legalnySprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.