iPhone OS 4: wielozadaniowy i z folderami

09-04-2010, 09:26

System, z którego korzystają iPhone oraz iPad, będzie mógł uruchamiać zadania w tle i będzie lepiej przystosowany do zadań biznesowych. Wczoraj Steve Jobs przedstawił wersję beta iPhone OS 4. Pierwsi użytkownicy otrzymają go latem.

System iPhone OS 4 ma być dostępny latem dla użytkowników iPhone'a oraz iPoda touch. Użytkownicy iPada otrzymają aktualizację systemu jesienią. iPhone OS 4 zawiera około 100 ulepszeń dla użytkowników, ale w czasie prezentacji Steve Jobs skupił się na siedmiu głównych zmianach.

1. Wielozadaniowość (Multitasking) – będzie możliwe uruchamianie niektórych zadań w tle. Wielozadaniowość będzie możliwa dla wybranych rodzajów aplikacji, np. usług muzycznych, VoIP, usług nawigacji i lokalizacji lub takich usług, które wymagają czasu (np. wgrywanie zdjęć na Flickr). Użytkownicy będą więc mogli słuchać muzyki i zmieniać ścieżki, jednocześnie surfując po sieci. Będzie też możliwe rozmawianie przez VoIP w czasie sprawdzania poczty. Użytkownik będzie mógł przełączać aplikacje, korzystając z przycisku Home.

2. Foldery – pozwolą na organizowanie aplikacji w folderach metodą "przeciągnij i upuść". Aby utworzyć folder, wystarczy przytrzymać ikonę, a potem przeciągnąć ją na drugą. Automatycznie utworzy to folder z dwiema ikonami. Potem można wrzucać do folderu kolejne ikony. System utworzy nazwę folderu, bazując na kategoriach aplikacji w App Store, ale użytkownik będzie mógł zmienić nazwę. Ta funkcja jest odpowiedzią na rosnącą liczbę aplikacji z których korzystają użytkownicy urządzeń przenośnych.

>>> Czytaj: Czym HP Slate zaatakuje iPada? (wideo)

3. Poczta – iPhone OS 4 będzie miał ujednoliconą skrzynkę, która umożliwi szybkie przełączanie między skrzynkami odbiorczymi, organizowanie wiadomości w wątki i nawet otwieranie załączników w aplikacjach zewnętrznych.

4. iBooks – aplikacja do czytania książek będzie dostępna również na iPhone.

5. Funkcje dla firm – w systemie pojawią się lepsze funkcje ochrony danych i szyfrowania. Będzie wsparcie dla SSL VPN. Ułatwione będzie także zarządzanie iPhone'ami w firmach. Administratorzy będą mogli zdalnie konfigurować urządzenia, monitorować ich zgodność z polityką firmy, a nawet blokować wybrane urządzenia.
Możliwe będzie również dystrybuowanie wewnętrznych aplikacji na urządzenia użytkowników przez Wi-Fi i 3G. Aplikacje będzie można aktualizować bez łączenia urządzeń z komputerami.
Nie bez znaczenia dla firm będzie także nowa poczta współpracująca z Exchange Server 2010 i umożliwiająca korzystanie z kilku kont Exchange.

6. iAd – ma być przełomową platformą reklamy od Apple. Dzięki niej aplikacje będą mogły zawierać bogate w treści reklamy, które "połączą emocje z telewizji z interaktywnością sieci". Jobs obiecał, że reklamy nie będą wyłączać aplikacji, ale pozwolą np. na obejrzenie filmu lub pobranie tapety. Apple zatrzyma dla siebie 40% przychodów z reklam.

>>> Czytaj: Apple przedstawia iAd

7. Gry i deweloperzy – Apple ma dla twórców aplikacji nowy SDK i 1500 nowych API co ma pozwolić na podniesienie funkcjonalności aplikacji dla urządzeń Apple. Planowane jest także uruchomienie systemu gier społecznościowych Game Center. Pozwoli on graczom na zapisywanie swoich osiągnięć, porównywanie wyników itd. Usługa będzie dostępna jeszcze w tym roku. Apple ma nadzieję, że deweloperzy, którzy już rozwinęli gry społecznościowe na iPhone, teraz skorzystają z jego systemu.

Na koniec warto dodać, że iPhone OS 4 będzie dostępny dla posiadaczy urządzeń iPhone 3GS oraz iPod touch 3 generacji. Z nowych funkcji skorzystają także posiadacze iPadów, ale dopiero jesienią.

Szczegóły oraz nagranie z prezentacji Steve'a Jobsa są dostępne na stronie Apple. Poniżej film ukazujący wielozadaniowość na iPhone.


Źródło: Apple
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy