Inwestycje.pl: Coraz więcej bankomatów bez prowizji

Dwa tygodnie temu z rynku napłynęły jednak pozytywne wieści. Firma MasterCard obniżyła opłaty za korzystanie z obcego bankomatu (tzw. interchange fee) z 3,5 zł do 1,20 – 1,60 zł (w zależności od rodzaju karty). Nieoficjalnie mówi się, że podobny ruch wykona także Visa. I chociaż na decyzjach karcianych organizacji stracić mogą niezależni operatorzy bankomatów (już słychać o pierwszych redukcjach liczby maszyn), to dla posiadaczy kont obniżenie interchange fee będzie miało pozytywne skutki.

Przełoży się to bowiem bezpośrednio na większą liczbę darmowych bankomatów - uważają eksperci z serwisu Inwestycje.pl.

Pierwsze reakcje na decyzje MasterCard i Visa są już widoczne na rynku bankowym. Darmowe wypłaty ze wszystkich krajowych bankomatów (ok. 15 tysięcy urządzeń) jeszcze w marcu wprowadził Bank Millennium. Oferta skierowana jest do posiadaczy Konta Osobistego Premium, którzy dotychczas mogli korzystać z ponad 2 tys. bezpłatnych bankomatów, należących do Banku Millennium, BZ WBK i Cash4You, natomiast w przypadku pobierania gotówki z obcych bankomatów musieli zapłacić prowizję w wysokości 5 zł.

Sieć bezpłatnych bankomatów poszerzył również DnB NORD. Posiadacze podstawowego pakietu Klassikk uzyskali darmowy dostęp do sieci ponad 3,5 tys. bankomatów Euronetu i BZ WBK, a właściciele pakietu Personale – do wszystkich bankomatów w Polsce. Posiadacze pakietu Eksklusiv mogą ponadto bezpłatnie korzystać z bankomatów na całym świecie.

Na zmiany na rynku kart płatniczych zareagował także mBank. Do tej pory za każdą wypłatę gotówki z obcej maszyny bank pobierał prowizję w wysokości 5 zł. Teraz za tę samą cenę klienci uzyskają dostęp do wszystkich krajowych bankomatów - bez limitów, jeśli chodzi o liczbę czy wartość transakcji. Usługa umożliwiająca wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce dostępna jest dla posiadaczy eKONTA (0 zł za otwarcie i prowadzenie) po aktywacji.

>> Czytaj też: mBank: Tańsze wypłaty w bankomatach

Pod koniec kwietnia darmowe bankomaty wprowadzi ponadto ING Bank Śląski. Posiadacze Konta Direct będą mogli bez prowizji wypłacać gotówkę ze wszystkich krajowych maszyn. Prowadzenie Konta Direct jest bezpłatne, darmowe są również przelewy internetowe i telefoniczne.

Bankomaty bez prowizji

Jak widać, lista instytucji oferujących darmowe wypłaty ze wszystkich lub części bankomatów systematycznie wzrasta. To niewątpliwie dobra informacja dla obecnych i potencjalnych klientów banków. Być może dzięki niższym opłatom i prowizjom Polacy nieposiadający jeszcze konta osobistego przekonają się do jego otwarcia, przyczyniając się tym samym do rozwoju obrotu bezgotówkowego, który – jak zapewnia NBP – jest tańszy i bardziej bezpieczny niż gotówkowy.

 

Justyna Niedzielska
ekspert ds. finansów osobistych portalu Inwestycje.pl

>> Czytaj też: Internetowe, standardowe, oszczędnościowe – które konto wybrać?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy