Internet zniszczy księgarnie

GazetaPrawna.pl 05-02-2011, 12:10

Przez ostatnie dwie dekady na rynku wydawniczym dominowały gigantyczne sieciowe księgarnie. Na naszych oczach ich potęgę niszczy internet.

Kiedy w 1994 roku Jeff Bezos założył Amazon.com, nie spodziewał się szybkich zysków. I rzeczywiście, na początku firma rozwijała się wolno, ale kiedy siedem lat później przyniosła pierwszy zarobek, dla wielu stało się jasne, że przyszłością rynku jest internet. Największa tradycyjna księgarnia może pomieścić 200 tys. tytułów, Amazon ma ich w ofercie ponad 1,5 mln. A dla Amerykanów, od lat przyzwyczajonych do kupowania w sprzedaży wysyłkowej nawet ubrań, zamawianie książek czy płyt przez internet jest całkowicie naturalne.

Amazon to dziś nie tylko największa księgarnia, lecz także największy sklep internetowy świata, a jego ostatni szacowany roczny przychód to ponad 30 mld dol. Dla porównania, największa dziś w USA sieć księgarska Barnes & Noble ma roczny przychód rzędu 5,8 mld dol., a Borders 2,8 mld.

Internet niszczy sieci księgarskie, tak jak one same zniszczyły kiedyś małych sprzedawców. Ci, którzy chcą przetrwać, muszą sami wejść do sieci – jeśli nie jest już za późno. Barnes & Noble zrozumiał to w latach 90. i przeniósł prowadzoną od lat sprzedaż wysyłkową z katalogu do internetu. Ten krok uratował firmę: o ile sprzedaż w salonach stale spada (o 4,5 proc. w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2010 roku), to handel online podskoczył w tym czasie o 46,7 proc.

Ale książki w internecie to od niedawna nie tylko egzemplarze papierowe wysyłane na zamówienie, lecz także e-booki. W Europie, nawet zachodniej, są nadal egzotyką. W Polsce mało który wydawca w ogóle zaczął o nich myśleć, a co dopiero wprowadził je do swojej oferty (...). Tymczasem w USA w wypadku niektórych książek już 30 proc. sprzedanych egzemplarzy to e-booki. Ta oszałamiająca rewolucja wynika z triumfu elektronicznych czytników oraz iPadów, które wstrzeliły się w amerykańskie zamiłowanie do gadżetów.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Księgarnie zniszczy internet

Magdalena Miecznicka

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy