Internet do 7,2 Mbps już w Erze

18-06-2007, 13:43

Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), operator sieci Era, wprowadza najszybszą wersję technologii HSDPA, która umożliwia odbieranie danych z prędkością dochodzącą do 7,2 Mbps. PTC poinformowała również o rozpoczęciu testów technologii HSUPA. Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, gdzie obie te technologie są wprowadzane niemalże jednocześnie.

Na początku technologia HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) z prędkością do 7,2 Mbps będzie dostępna tylko w wybranych miejscach w Warszawie.

Przedstawiciele Ery zapewniają jednak, że do końca lipca z usługi będą mogli również skorzystać abonenci przebywający w Łodzi, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku

Do końca br. dostęp w najszybszej wersji HSDPA zaoferowany zostanie we wszystkich dużych polskich miastach. Pozostała część sieci 3G PTC - w której zasięgu jest obecnie już ponad 100 miejscowości - umożliwia obecnie transmisję danych z prędkością do 3,6 Mbit/s. Spółka zapowiada, że do końca 2007 roku liczba miejscowości, w których będzie można korzystać z jej usług 3G przekroczy 150 o obejmie 35% populacji kraju.

PTC poinformowała ponadto o testowym uruchomieniu technologii HSUPA (High Speed Uplink Packet Access), umożliwiającej szybkie wysyłanie danych w sieci 3G, w wersji z prędkością do 1,4 Mbit/s.

Testy tej technologii prowadzone będą w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. PTC planuje uruchomić HSUPA w wersji komercyjnej w trzecim kwartale br., wraz z pojawieniem się na rynku odpowiednich terminali końcowych umożliwiających klientom pełne wykorzystanie tej technologii.

Obecnie, klienci Ery mogą wysyłać dane z prędkością odpowiadającą technologii UMTS, czyli 384 Kbit/s.

Oba standardy szerokopasmowej bezprzewodowej transmisji danych HSDPA i HSUPA tworzą technologię HSPA (High Speed Packet Access), która umożliwia klientom bardzo szybkie wysyłanie i odbieranie danych przy pomocy rozwiązań mobilnych. Jak twierdzi Bruno Jacobfeuerborn, członek Zarządu PTC: "Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, gdzie obie te technologie są wprowadzane jednocześnie".

Źródło: PTC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag mobilny internettag HSUPAtag HSPA
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031