Internet Archive zdigitalizuje książki, ale zachowa też oryginały

14-06-2011, 09:12

Kolejna firma postawiła sobie za cel przeniesienie do cyfrowego świata milionów książek. Czy Internet Archive sprosta zadaniu?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Microsoft porzucił pomysł skanowania książek już jakiś czas temu, natomiast Google wciąż ma w związku z tym spore problemy natury prawnej. Tego trudnego zadania chce się podjąć także Internet Archive.

>>Czytaj także: Google: Umowa książkowa odrzucona

Sonda
Przechowywanie fizycznych kopii ma sens?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jak pisze na swoim blogu Brewster Kahle zajmujący się projektem: Internet Archive buduje fizyczne archiwum do długoterminowego przechowywania jednej kopii każdej książki, nagrania czy filmu, jakie uda się zdobyć. Celem jest zachowanie jednej kopii każdej z prac.

Warto przy okazji zaznaczyć, że po zdigitalizowaniu wciąż przechowywane będą fizyczne kopie wspomnianych wcześniej materiałów. Powodów jest co najmniej kilka, a Kahle zauważa, że w przyszłości może być potrzebne na przykład wykonanie lepszej jakości skanu książki. Dodatkowo problem długoterminowego przechowywania cyfrowych danych nie został do końca rozwiązany, więc po zdigitalizowaniu papierowe książki okazują się swego rodzaju kopią zapasową.

Kahle zakłada, że uda się zgromadzić ponad 10 mln książek z około 100 milionów opublikowanych. Całość będzie przechowywana w specjalnie zmodyfikowanych kontenerach wyposażonych w regulatory temperatury, które pozwolą na bezpieczne składowanie materiałów nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach zewnętrznych.

>>Czytaj także: Google ruszy ze sprzedażą ksiażekSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.