Internauci chcą elektrowni atomowej w Polsce

24-03-2011, 12:19

Prawie 2/3 internautów chce, by w Polsce powstała elektrownia atomowa - wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal Money.pl. Pomimo katastrofy w japońskiej elektrowni Fukushima nadal ważniejsze są oszczędności pieniędzy niż ekologia.

Prawie 80% internautów nie ma nic przeciwko wybudowaniu elektrowni atomowej w promieniu 100 km od miejsca zamieszkania
fot. Money.pl - Prawie 80% internautów nie ma nic przeciwko wybudowaniu elektrowni atomowej w promieniu 100 km od miejsca zamieszkania
Według 65% internautów elektrownia atomowa powinna powstać w Polsce. Prawie dwa razy mniej (35%) jest przeciwnych temu rozwiązaniu, a 5% nie ma zdania. Jeśli elektrownia miałaby powstać w promieniu 100 km od miejsca zamieszkania, aż 39% zwolenników (zdecydowanie tak) i 40% (raczej tak) opowiada się na korzyść tej inwestycji.

>> Czytaj też: Stuxnet: Iran potwierdza atak na elektrownię atomową

Sonda
Czy jesteś za zbudowaniem elektrowni atomowej w Polsce?
  • Tak
  • Tak, ale nie w mojej okolicy
  • Nie
  • nie ma zdania
wyniki  komentarze

Dla 71% przeciwników elektrowni atomowych alternatywą może być budowa elektrowni wiatrowych, wodnych (59%), inne rozwiązania (30%), a tylko dla 14% wyjściem z tej sytuacji może być budowa elektrowni węglowych.

Ponad połowa ankietowanych (56%) nie chciałaby płacić wyższych rachunków za prąd, jeśli pozyskiwanie źródeł energii byłoby droższe. Tylko 1/4 jest w stanie na to się zgodzić, a 18% nie ma zdania.

Ankieta została przeprowadzona na blisko 13 tysiącach użytkowników portalu Money.pl kilka dni po awarii elektrowni w Japonii.

Według danych CBOS-u poparcie dla elektrowni atomowych systematycznie rośnie, choć ostatnie badania sięgają końca 2009 r. W 1989 r. tylko 20% Polaków było za wybudowaniem elektrowni, w 2008 r. - ok. 35%, a w 2009 r. - 50%.

Elektrownia atomowa Three Mile Island
fot. postCarbon.pl - Elektrownia atomowa Three Mile Island
Najwięcej przeciwników budowy elektorowi atomowej było jednak w 2006 r. (ok. 57%). Z roku na rok coraz mniej osób nie ma zdania w tym temacie, co mogłoby wskazywać na postęp w edukacji społeczeństwa.

>> Czytaj też: Elektrownia atomowa prawdopodobnie na Pomorzu

Głównymi zaletami budowy reaktora jądrowego może być to, iż elektrownia jest źródłem energii niezanieczyszczającym środowiska naturalnego gazami zaliczanymi do gazów cieplarnianych, jak również koszta utrzymania, a co za tym idzie – prąd z takiej elektrowni jest o 1/3 tańszy od tradycyjnego. Największymi wadami są duże koszty budowy (szacuje się, że ok. 7 mld euro). Społeczeństwo pamiętające Czarnobyl roku 1986 obawia się powikłań, jakie niosła za sobą ówczesna katastrofa.


Źródło: Money.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy