Intel sporo zapłaci za koniec sporu z Nvidią

11-01-2011, 06:46

Ważne zwycięstwo Nvidii w jej sporze z Intelem. Firma nie tylko mocno zyskała finansowo (bardziej niż się spodziewano), ale także będzie miała dostęp do części rozwiązań technicznych giganta, co pomoże jej w realizacji jej własnego projektu.

Porozumienie będzie kosztować największego na świecie producenta procesorów 1,5 miliarda dolarów. Na tyle bowiem zostały wycenione opłaty licencyjne, jakie Intel musi zapłacić na rzecz Nvidii. Analitycy nie spodziewali się, że kwota będzie tak wysoka, co od razu znalazło odzwierciedlenie w kursie akcji Nvidii, które poszły w górę o 4 proc.

Na podstawie zawartego porozumienia Intel będzie mógł korzystać z technologii Nvidii w swoich procesorach, zwłaszcza tych odpowiedzialnych za grafikę. Ich znaczenie bardzo szybko bowiem rośnie. Z drugiej strony Nvidia wykorzysta niektóre rozwiązania Intela przy budowie własnego procesora, który zamierza opracować na bazie licencji od firmy ARM Holdings (Projekt Denver).

Plan został ogłoszony w zeszłym tygodniu - przypomina agencja Reuters. Jego realizacja sprawi, że obie firmy zaczną konkurować na tym samym rynku. Produkty Nvidii przeznaczone będą bowiem dla komputerów osobistych, przenośnych oraz serwerów. Dzisiaj jej sztandarowym produktem są procesory graficzne. Powszechnie także jej produkty obecne są w smartfonach, co zawdzięczają przede wszystkim niskiemu poborowi energii.


Źródło: Intel, Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag sporytag procesory graficznetag procesorytag nVidiatag Intel
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy