Intel pokazał inteligentny samochód przyszłości podłączony do internetu

06-07-2010, 21:43

Koncepcyjny model inteligentnego auta Intel Connected Car to bezpieczny, ekologiczny samochód, który dzięki podłączeniu do sieci otworzy przed kierowcami całkiem nowe możliwości. Podczas konferencji „Research at Intel” badacze z Intel Labs zaprezentowali swoją wizję auta przyszłości.

Technologia zastosowana przez firmę Intel pozwoli na wirtualny dostęp do samochodu za pomocą telefonu komórkowego czy innych urządzeń przenośnych podłączonych do internetu. Każdy kierowca przy użyciu netbooka czy smartfona z łatwością połączy się ze swoim autem, aby zdalnie uruchomić silnik czy obejrzeć obraz z kamer zainstalowanych na zewnątrz i wewnątrz samochodu.

>> Czytaj też: Pokazali cyberatak na samochód

Sonda
Czy takie rozwiązania będą miały zastosowanie w przyszłości?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

Użytkownik będzie mógł także, nie wychodząc z domu, wyregulować temperaturę w kabinie, co przyda się szczególnie podczas letnich upałów czy mroźnej zimy. System zaprezentowany w Intel Connected Car pozwoli także na zdalne zamykanie i otwieranie drzwi czy włączanie i wyłączanie alarmu.

Rozwiązania stworzone przez firmę Intel umożliwią również łączność między pojazdem a innymi urządzeniami. Samochód przyszłości wyposażony jest w czujniki zderzeniowe i zbliżeniowe, które pozwolą na wysłanie alarmu przez internet do podłączonych urządzeń, kiedy wykryją one zderzenie albo obiekt w strefie nadzoru.

Intel Connected Car
fot. - Intel Connected Car
Czujniki i kamery zainstalowane w Intel Connected Car na bieżąco zbierają dane na temat osiąganych prędkości czy wykonywanych manewrów i w przypadku kolizji automatycznie wysyłają je na serwery policyjne lub do firmy ubezpieczeniowej, co pozwoli na łatwiejsze przeanalizowanie przyczyn wypadku.

>> Czytaj też: Laboratorium Intela chce przewidywać katastrofy naturalne

Inteligentny samochód Intela użyje także widzialnego światła do wykrywania odległości od innych pojazdów oraz obiektów w ślepej strefie w celu zaalarmowania kierowcy i zapobiegania kolizjom na drogach.

Na pytanie, czy takie rozwiązania trafią kiedykolwiek do masowej produkcji, odpowie nam czas, ponieważ nikt z firmy Intel nie pokusił się o deklarację.


Następny artykuł » zamknij

Unia zmusi Apple do zmian?

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031