Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Indeks prędkości opon - co oznacza i dlaczego jest tak ważny?

08-03-2021, 13:36

Indeks prędkości to często pomijana kwestia przez wielu kierowców. Mianowicie wielu użytkowników drogi to pojęcie słyszało, lecz raczej jest ono brane z przymrużeniem oka. Zatem jakie ono ma właściwie znaczenie? Warto wiedzieć, że w przypadku źle dobranego indeksu prędkości ogumienia grozi nam mandat. Opony z różnym indeksem prędkości kupisz na 24opony.pl. Sprawdź pełną ofertę, a specjaliści dobiorą dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

indeks prędkości opon

Czym jest indeks prędkości?

Indeks prędkości informuje nas o dopuszczalnej, maksymalnej prędkości, z którą może poruszać się samochód na danych oponach. Ciekawostką jest – co jest często mylące dla wielu kierowców – wyrażana jest za pomocą litery, a odczytuje się indeks prędkości w km/h.

Jak ustala się indeks prędkości? Ta kwestia ustalana jest laboratoryjnie w czasie testów. Testy opon przeprowadza się do momentu, gdy ogumienie bezbłędnie utrzymuje daną prędkość, pod ustalonym obciążeniem. Żeby sprawdzić wytrzymałość opon, wykorzystuje się bęben wirujący, który poruszą się z określoną prędkością. Przyłożona opona toczy się z wyznaczoną prędkością oraz pod odpowiednim naciskiem, żeby sprawdzić jej wytrzymałość.

Jak wyraża się indeks prędkości za pomocą liter alfabetu?

H, P-Y – opony osobowe, dostawcze i terenowe; 

B-N – opony motocyklowe i ciężarowe;

A1-A8 – opony pojazdów rolniczych.

Czy można używać opon o różnym indeksie prędkości?

Zdecydowanie odradzamy to rozwiązanie. Jeśli zdecydujemy się na takowe działanie, warto założyć opony o niższym indeksie na przedniej osi naszego samochodu – niezależnie od napędu (przedniego lub tylnego) w naszym samochodzie.

Dzięki temu unikniemy potencjalnej nadsterowności auta. Jednak rekomendujemy, aby wszystkie opony były właściwie dobrane dla danego pojazdu i nie należy jeździć szybciej niż pozwala na to najniższy indeks prędkości zamontowanych opon. Zalecane jest użytkowanie opon tego samego typu i o takim samym indeksie prędkości – w przeciwnym wypadku narażamy się na niebezpieczeństwo.

Gdzie znajdę oznaczenie indeksu prędkości?

Powyższy symbol znajdziesz na bocznej ścianie opony. Indeks prędkości – jak powyżej – wyrażany jest za pomocą litery, a tuż za nim jest liczba określająca nośność opony. Weźmy na tapet oznaczenie 91H, które mówi, że ogumienie może poruszać się maksymalną z prędkością 210 km/h, a obciążenie nie może przekraczać 615 kg.

Jeśli poszukujesz dodatkowych informacji o indeksie prędkości, znajdziesz jest w instrukcji obsługi samochodu, przy słupki drzwi kierowcy, na klapce paliwa lub w okolicach bagażnika.

Od czego zależy indeks prędkości?

Wszystko zależy od specyfiki naszego samochodu. Mianowicie, im bardziej sportowy charakter naszego pojazdu, tym większa prędkość, którą może osiągnąć. Chodzi tutaj o silnik samochodu. Moc pojazdu wpływa na ogumienie podczas nagłego hamowania lub dynamicznych manewrów.

Ogumienie narażone jest na bardzo duże obciążenie. Model o niskim indeksie prędkości w takiej sytuacji jest bardziej narażony na odkształcenie i po prostu sobie nie poradzi, jeśli będzie nieodpowiednio dopasowany. Dla pojazdów sportowych najlepszym rozwiązaniem będzie więc opona o indeksie W, a dla rodzinnych  ‒ o indeksie T.

Inne określenia indeksu prędkości

Istnieją inne określenia, które możesz napotkać – a dotyczą indeksu prędkości. Są to:

  • oznaczenie prędkości na oponie;
  • współczynnik prędkości;
  • index prędkości opon;
  • indeks szybkości opon;
  • wartość szybkości opon;
  • jakość prędkościowa opon;
  • klasa prędkości opon.


Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag oponytag nolstag nolhtag indeks prędkości opon