IE8 będzie wygodniejszy dla niepełnosprawnych

12-12-2008, 11:33

Następna wersja przeglądarki Microsoftu ma zawierać usprawnienia dla niepełnosprawnych. Jej twórcy liczą jednak na to, że również innym użytkownikom spodobają się nowe funkcje, takie jak możliwość kopiowania elementów ze strony bez konieczności sięgania po myszkę.

Nowe funkcje dostępności to Caret Browsing, Adaptive Zoom oraz High DPI. O ich planowanym wprowadzeniu poinformował na blogu IEBlog JP Gonzalez-Castellan, pracownik Microsoftu odpowiedzialny za kwestię dostępności w IE8. Gonzalez-Castellan dodał, że nowości mogą przydać się wszystkim, podobnie jak np. rampy dla wózków inwalidzkich są używane przez ludzi z wózkami dziecięcymi lub walizkami na kółkach.

W trybie Caret Browsing nawigacja po stronie internetowej będzie odbywała się za pomocą kursora sterowanego klawiaturą, podobnego do kursora w procesorach tekstu. Użytkownik przytrzymując klawisz Shift będzie mógł za pomocą kursora zaznaczać fragmenty tekstu, obrazki i tabele do skopiowania. Tryb Caret Browsing będzie włączany klawiszem F7 i może być stosowany do wszystkich okien i kart lub do wybranej karty w przeglądarce.

Funkcja Adaptive Zoom została stworzona z myślą o niedowidzących. Będzie ona umożliwiała powiększenie strony internetowej w taki sposób, że poszczególne jej elementy będą rysowane od nowa. Dzięki temu wyeliminowana ma być konieczność przewijania strony w poziomie po powiększeniu. Użytkownik niedowidzący będzie przewijał stronę tylko w górę i w dół.

Funkcja Caret Browsing (kursor widoczny w czerwonym kwadracie)
fot. IEBlog - Funkcja Caret Browsing (kursor widoczny w czerwonym kwadracie)

Funkcja High DPI będzie z kolei umożliwiała w IE8 przeskalowanie czcionek i elementów interfejsu. Będą one przy powiększeniu również rysowane na nowo, z większą liczbą pikseli, co poprawi jakość ich wyglądu. Podobna funkcja - Windows DPI Scaling - jest już dostępna w Windows Vista, ale umożliwia jedynie skalowanie elementów interfejsu systemu operacyjnego.

Gonzalez-Castellan zwrócił uwagę na to, że High DPI pozwoli np. na wygodne korzystanie z komputera, kiedy zamiast monitora podłączony będzie telewizor. Zazwyczaj trudno na większym ekranie czytać tekst, jeśli nie zostanie on przeskalowany. Dzięki nowej funkcji możliwe będzie – według pracownika Microsoftu – wygodne czytanie z telewizora np. podczas wypoczynku na kanapie.

Powiększanie stron (Adaptive Zoom) w IE8
fot. IEBlog - Powiększanie stron (Adaptive Zoom) w IE8

IE8 będzie też posiadał poprawione wyszukiwanie (fukncja Find on Page). Teraz będzie ona działać podobnie jak w Firefoksie i Operze. Wpisanie jednej lub kilku liter do wyszukiwarki spowoduje ich podświetlenie. Nie będzie już okna dialogowego pojawiającego się nad stroną.

Nową przeglądarkę Microsoftu ma cechować również lepsze wsparcie dla rozwiązań służących niepełnosprawnym, takich jak ARIA. Przeglądarka ma się pojawić na rynku na początku przyszłego roku. Będzie to pewien przełom, bo IE8 ma wreszcie być zgodny ze standardami. Nowy IE będzie też dbał o prywatność i umożliwi blokowanie reklam. Prawdopodobnie jeszcze przed jego premierą Microsoft wyda kolejną, publiczną wersję beta.


Źródło: IEBlog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy