IE da się wyłączyć w Windows 7

09-03-2009, 09:50

Panel sterowania w Windows 7 umożliwi wyłączenie Internet Explorera 8 oraz innych wbudowanych w system aplikacji – ogłosił przedstawiciel Microsoftu Jack Mayo na oficjalnym blogu firmy. Czy w ten sposób koncern broni się przed nakazem ułatwienia instalacji alternatywnych przeglądarek?

Na blogu Engineering Windows 7 Jack Mayo zapowiedział, że w wersji RC Windowsa 7 rozszerzony zostanie panel Windows Features umożliwiający wyłączenie niektórych aplikacji. W panelu tym znajdą się takie nowe pozycje, jak Internet Explorer 8, Windows Media Player, Windows Search, XPS Viewer and Services, Windows Gadget Platform i in.

Jeśli dana funkcja zostanie wyłączona, to nie zostanie ona załadowana i nie będzie dostępna dla użytkowników komputera. Związane z nią pliki pozostaną jednak na komputerze, aby funkcję można było natychmiast włączyć. Poza tym niektóre pliki mogą być wspólne dla aplikacji używanych i nieużywanych.

Warto zauważyć, że Microsoft nie umożliwia jeszcze rozdzielenia Windowsa i Internet Explorera. Nadal nie można zainstalować Windowsa bez przeglądarki od Microsoftu. Jack Mayo uważa jednak, że zaproponowane rozwiązanie (tj. wyłączenie funkcji po instalacji systemu) spełnia oczekiwania użytkowników. Jego zdaniem nie jest potrzebne wdawanie się w filozoficzną dyskusję na temat tego, czym jest system operacyjny, tzn. czy powinien być trwale łączony z przeglądarką.

fot. Microsoft -

Jack Mayo zapewnia, że rozszerzenie panelu sterowania to wyłącznie odpowiedź na sugestie użytkowników. Wszyscy komentatorzy łączą jednak to posunięcie z oficjalnymi zarzutami, jakie Komisja Europejska postawiła Microsoftowi w styczniu w związku z wiązaniem dwóch produktów: systemu operacyjnego i przeglądarki.

Postępowanie w tej sprawie ciągle trwa. Było ono wynikiem skargi firmy Opera Software, ale niebawem na pomoc pospieszyły Mozilla Foundation oraz Google. Mówi się, że Komisja Europejska może zmusić Microsoft do umożliwienia użytkownikom instalacji alternatywnych przeglądarek w czasie instalowania systemu. Za jakiś czas przekonamy się, czy Microsoft będzie używał nowo wprowadzonej funkcji jako argumentu w sporze z Komisją Europejską.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031