Idealne mieszkanie dla rodziny - przegląd oferty rynku pierwotnego Warszawy i Krakowa

02-09-2020, 12:31

Wiosną odnotowano na rynku nieruchomości istotny spadek zainteresowania nowymi mieszkaniami ― restrykcje epidemiologiczne, zmiana sytuacji na rynku pracy oraz ogólne zamrożenie gospodarki spowodowały, że kupujący zaczęli coraz ostrożniej podchodzić do kwestii nabycia nowego lokum. Jednak już od końca 2020, aż do 2022 roku, prognozowany jest spory spadek cen, co niewątpliwie będzie istotnym impulsem do działania dla wielu osób poszukujących nieruchomości z rynku pierwotnego. Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością wśród młodych rodzin z dziećmi? Badamy aktualny stan rynku w największych miastach Polski.

Jakie mieszkania są najbardziej atrakcyjne dla rodziny z dziećmi

Zmiana trybu życia spowodowana pandemią koronawirusa znacząco wpłynęła na potrzeby mieszkaniowe ― teraz pewne cechy przestrzeni życiowej wyszły na pierwszy plan, ponieważ w dobie tak wielu narzucanych ograniczeń niezwykle ważne jest poczucie komfortu we własnym domu.

  • Dla rodziny z dwójką dzieci nadal pozostają najbardziej atrakcyjne mieszkania o układzie od 3 pokoi i powierzchni nie mniej niż 50 m2. Takie lokum spełnia potrzeby rodziny z małymi dziećmi, pozwalając na funkcjonalną aranżację osobnego pokoju dziecięcego, odrębnej “prywatnej strefy” dla rodziców oraz przestrzeni wspólnej. W przypadku dzieci nieco starszych, rodzina najczęściej decyduje się na mieszkanie czteropokojowe, umożliwiające wydzielenie osobnego pokoju dla każdego dziecka. Powierzchnia takiego lokum zaczyna się od 70 m2.

  • Powierzchnia dodatkowa ma ogromne znaczenie. Rodziny najczęściej rozglądają się za lokum posiadającym balkony, tarasy lub przydomowe działki ― mieszkanie zbliżone komfortem do domu jednorodzinnego. Nieruchomości takie najczęściej ulokowane są w oddali od centrum miasta ― na osiedlach-sypialniach lub na obrzeżach miasta. Czystość powietrza i tereny zielone w okolicy należą do najważniejszych kryteriów rodziny poszukującej nowego mieszkania.

  • Przestrzeń wielofunkcyjna ― osiedla o rozwiniętej infrastrukturze, które są w stanie zaspokoić codzienne potrzeby. Deweloperzy coraz częściej stawiają na osiedla posiadające własne zaplecze usługowe ― rekreacyjne, sportowe, rozrywkowe, handlowo-usługowe, a nawet edukacyjne. Młode rodziny z dziećmi chętniej kupują mieszkania położone w pobliżu parków, wyposażone w strefy fitness oraz place zabaw. Bardzo ważne jest również to, aby na osiedlu znajdował się sklep spożywczy i podstawowe lokale usługowe, jeszcze bardziej zachęcająca jest opcja osiedlowego przedszkola czy żłobka.

Jak obecnie wygląda oferta deweloperska w segmencie mieszkań spełniających wymagania rodzin z dziećmi? Przedstawiamy zestawienie aktualnych danych oparte na materiałach z portalu inwestycji mieszkaniowych w Polsce Korter.

Korter - portal inwestycji mieszkaniowych

Warszawa ― mieszkania dla rodzin w stolicy

Stołeczny rynek pierwotny oczywiście nie należy do najtańszych ― warszawskie ceny na nieruchomości są jednymi z najwyższych w kraju, mogą z nimi konkurować jedynie inwestycje ulokowane w miejscowościach turystycznych i przeznaczone na wynajem.

Jednak do najdroższych ― pod względem ceny za metr kwadratowy ― należą w Warszawie kawalerki. Co zaskakujące, mieszkania o większym metrażu są przystępniejsze cenowo.

Jak zwykle dużą rolę odgrywa tu lokalizacja ― im dalej od centrum, tym niższe ceny.

Jednak mieszkanie w ścisłym centrum dużego miasta nie jest najlepszą opcją dla rodziny z dziećmi ― nawet atuty wysoko rozwiniętej infrastruktury nie są w stanie zrekompensować braku zielonej przestrzeni i wielkomiejskiego hałasu.

Jakie rejony Warszawy są najbardziej przyjazne dla rodzin z dziećmi?

  • Dzielnice położone dalej od centrum ― m.in. Białołęka, Bemowo, Ursus, Ursynów, Rembertów.
    Są one w stanie zaoferować inwestycje zarówno rozległe, blokowiskowe, jak i kameralne, nawiązujące do klimatu zabudowy jednorodzinnej. Ceny mieszkań w takich lokalizacjach są bardzo atrakcyjne, dużo niższe niż w przypadku mieszkań w centrum. Przykładowo, lokum na obrzeżach Białołęki można nabyć w cenie od 5000 złotych za metr kwadratowy.

  • Miejscowości podwarszawskie ― Ząbki, Marki, Piaseczno, Łomianki, Sulejówek, Otwock i inne miejscowości wchodzące w skład aglomeracji.

Ceny mieszkań tu są o wiele niższe, niż w stolicy ― na przykład, metr kwadratowy mieszkania w Łomiankach kosztuje do 4300 złotych. Dodatkowo niemal wszystkie inwestycje wznoszone na przedmieściach posiadają dużo udogodnień, które są atrakcyjne dla rodziny z dziećmi.

Dokładne informacje o aktualnych inwestycjach mieszkaniowych w Warszawie i okolicach można znaleźć na portalu Korter.

Lokum dla rodziny w Krakowie ― daleko od zgiełku, sporo zieleni

Kraków będący atrakcyjną lokalizacją dla deweloperów jest również bardzo przyjazny dla rodzin z dziećmi ― tyle że nie będzie to przepełnione turystami Stare Miasto, a dzielnice bardziej kameralne.

O ile stolica Małopolski wyróżnia się nieco ograniczoną ilością miejskich terenów zielonych, rodziny z dziećmi często stawiają na obszary umożliwiające dostęp do stref rekreacyjnych. Przy wyborze dzielnicy istotna jest także infrastruktura edukacyjna, handlowa i rozrywkowa.

Gdzie w Krakowie najlepiej mieszka się rodzinom z dziećmi?

  • Czyżyny. Bezpieczna dzielnica, która oferuje nowe mieszkania w cenie od 5000 złotych za metr kwadratowy.

  • Dębniki. Dzielnica prężnie rozwijająca się, posiada dużo nowych inwestycji mieszkaniowych o zróżnicowanym charakterze ― od bloków wielorodzinnych po kameralne osiedla domków jednorodzinnych. Ceny prezentują się równie atrakcyjnie ― stawka za metr kwadratowy zaczyna się od 4500 złotych.

  • Swoszowice. Kameralna, położona na południowym obrzeżu Krakowa dzielnica pozwala na zakup nowego lokum w inwestycji o charakterze wielorodzinnym bądź też lokum typu jednorodzinnego w cenie od 3800 złotych za metr kwadratowy.

Wszystkie aktualne oferty i ceny mieszkań w Krakowie można znaleźć na ogólnopolskim portalu inwestycji mieszkaniowych Korter.

Ostatnie prognozy analityków rynku nieruchomości wskazują na to, że po obecnej recesji, już pod koniec 2020 roku, nastąpi spadek cenowy, który potrwa średnio do końca 2022 roku.

Można więc wywnioskować, że przed nami najlepszy moment na zakup wymarzonego mieszkania w bardzo przystępnej cenie.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag Warszawatag nolstag mieszkaniatag Kraków
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.