Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W wyniku decyzji holenderskiego sądu apelacyjnego zamknięto stronę www.zoekmp3.nl, na której znajdowały się tzw. głębokie linki do plików mp3.

To już drugi wyrok w sprawie wyszukiwarki plików mp3 znajdującej się pod wspomnianym adresem. Poprzednio sąd w Holandii uznał, że serwis działa nie naruszając prawa. Jednakże po powrocie sprawy na wokandę, sąd przychylił się do wniosków strony skarżącej.

Operatorem serwisu jest firma Techno Design "Internet Programming" BV. Gdyby strona nie zniknęła dziś z sieci, firma musiałaby zapłacić karę 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki w wykonaniu nakazu sądu lub 1000 euro za każdy plik naruszający prawa autorskie, wskazany przez wyszukiwarkę.

Ponadto właściciel serwisu będzie musiał zapłacić odszkodowanie za wyrządzone firmom fonograficznym szkody. Jego wysokość ma zostać ustalona w późniejszym okresie.

Podobne serwisy oferujące tzw. głębokie linki, do nieautoryzowanych plików z muzyką, zostały już uznane za nielegalne m.in. w Australii (mp3s4free.net) czy Chinach (Baidu) - informuje IFPI, międzynarodowa organizacja dbająca o interesy przemysłu nagraniowego.

Na nic zdał się komunikat umieszczony przez operatora serwisu zoekmp3.nl, w którym przestrzegał swoich użytkowników przed naruszaniem praw autorskich. Sąd uznał, że witryna jest odpowiedzialna za udostępnianie odnośników do nieautoryzowanych plików - co jest sprzeczne z holenderskim prawem - a znaczna większość odwiedzających wchodziła tam wyłącznie w poszukiwaniu tego typu zawartości. Ponadto sąd odrzucił tłumaczenie, iż proces tworzenia bazy odnośników odbywał się automatycznie i utrudnione było filtrowanie zawartości legalnej od nielegalnej.

Zdaniem sędziego właściciele serwisu dobrze zdawali sobie sprawę z faktu, że ich serwis kierował do plików naruszających prawo autorskie. Poza tym, firma Techno Design odnosiła wymierne finansowe korzyści z prowadzenia serwisu (sprzedaż reklam i dzwonków), nie dzieląc się swoimi zyskami z właścicielami praw autorskich.

Ciekawe jak długo, w obliczu powyższej decyzji sądu, serwery w Holandii utrzyma znana wyszukiwarka torrentów The Pirate Bay, której właściciele zmienili lokalizacje po problemach jakich doświadczyli w Szwecji.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: IFPI