Holandia: konfiskują konsole PS3 w związku z naruszeniem patentu

10-03-2011, 11:52

Spór o patent pomiędzy LG i Sony został rozstrzygnięty na korzyść tej pierwszej firmy. W związku z tym władze Holandii zabrały się za konfiskowanie konsoli PS3, które naruszają patent. W tej chwili chodzi o urządzenia z magazynów, ale zajęcie sprzętu znajdującego się w domach też jest możliwe.

Ostre patentowe spory dotyczą także Europy. Financial Times podaje, że holenderskie służby celne zabezpieczyły dziesiątki tysięcy urządzeń PS3 po tym, jak firma LG Electronics wygrała nakaz sądowy w sporze z Sony. Producent konsoli ma zakaz sprzedawania najnowszych modeli w Europie, a Holandia jest pierwszy punktem w dystrybucji urządzeń na teren Starego Kontynentu. Holenderski sąd wydał nakaz zatrzymania urządzeń, które naruszają patent.

Jedno ze źródeł Reutersa mówi, że Sony może próbować znaleźć "inny punkt wejściowy" na europejski rynek (zob. Sony to appeal Netherlands PS3s seizure in LG dispute).

>>> Czytaj: UE: Wzmocniona ochrona własności intelektualnej kosztem prywatności

Skarga patentowa LG została złożona w USA w zeszłym miesiącu. Firma ta uważa, że Sony narusza jej patenty w telewizorach Bravia i PlayStation. Sony wniosła kontrpozew w sądzie w Los Angeles, twierdząc, że Sony naruszyła jej patenty dotyczące wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Więcej na ten temat w FT, w tekście pt. LG patent dispute hits PS3 deliveries.

Informacje na ten temat podaje również The Guardian. Gazeta ta twierdzi, że LG zdobyła nakaz, który umożliwia zajęcie urządzeń nie tylko znajdujących się w magazynach, ale także tych w domach użytkowników (chodzi o najnowsze PS3). Na razie nic nie wskazuje na to, aby do takich działań doszło, ale sama ich wizja wzbudza obawy.

Sony będzie jeszcze próbowała walki w holenderskim sądzie, aby znieść wszystkie nałożone na nią ograniczenia. LG będzie natomiast dążyć do tego, aby udowodnić naruszenia patentu, wymuszając na Sony wnoszenie opłat licencyjnych. Jeśli do porozumienia nie dojdzie, zajęte urządzenia mogą zostać zniszczone (zob. The Guardian, PS3s seized in Sony-LG patent dispute).

Blog FOSS Patents opublikował wczoraj dokument, który jest kopią wydanego w Holandii nakazu (zob. Showdown between LG and Sony over PlayStation 3 seizures to take place tomorrow in a court in The Hague, Netherlands). Autor bloga zwraca uwagę na to, że nakaz wydano na mocy holenderskiego prawa patentowego. Nie ma on związku z unijnym rozporządzeniem dotyczącym działań organów celnych skierowanych przeciwko towarom podejrzanym o naruszenie niektórych praw własności intelektualnej (1383/2003).

Spory o patenty to nic nowego, ale przyzwyczailiśmy się już do tego, że są one rozwiązywane w wyniku różnego rodzaju porozumień. Z informacji różnych źródeł wynika, że przedstawiciele Sony będą właśnie dziś przekonywać sąd do cofnięcia nakazu. Ciekawie będzie zobaczyć dalszy ciąg tej sprawy.

>>> Czytaj: 77 mln USD zmieni piratów w nabywców muzyki?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy