Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Hej! Czy ta pszczoła ma kontroler na grzbiecie? Tak... to możliwe

27-08-2015, 12:12

Komputer w ulu i mikrokontrolery na grzbietach pszczół - to niezwykły przykład internetu rzeczy. Nie jest to jednak technologiczna zabawa, ale sposób na ratowanie ważnego gatunku.

robot sprzątający

reklama


Chyba każdy z nas słyszał o tym, że na świecie jest coraz mnie pszczół i może to zagrozić nie tylko rynkowi miodu. Te owady zapylają wiele roślin, także tych uprawnych. Badania nad zdrowiem pszczół są prowadzone od lat, ale dzięki współpracy Intela i CSIRO (australijskiej agencji rządowej specjalizującej się w badaniach naukowych) teraz badania mogą przyśpieszyć.

Intel i CSIRO wpadły na pomysł, aby w ulach umieszczać miniaturowy komputer Intel Edison. Wygląda on tak.

IntelEdison

Dodatkowo opracowano mikroczujniki, które umieszczane na grzbietach pszczół zamieszkujących dany ul. Pszczoła z takim ładunkiem wygląda naprawdę uroczo. 

Intel - pszczoły

Pszczoły przynoszą nektar i dane

Komunikacja między komputerem a czujnikami  ma się odbywać się w oparciu o technologię RFID. Dane z urządzeń na grzbietach pszczół będą przechwytywane w momencie zbliżania się owadów do komputera. Dodatkowo zbierane będą dane na temat wilgotności i temperatury powietrza oraz nasilenia promieni słonecznych. 

Informacje gromadzone dzięki Intel Edison są przesyłane do serwisu CSIRO Data Access Portal. Na ich podstawie badacze mogą budować modele 3D wizualizujące ruch pszczół w ich środowisku. Pozwala to śledzić reakcje owadów na różne zagrożenia, takie jak zanieczyszenia wody lub pestycydy.

To też "internet rzeczy"

Ta metoda badań została już wdrożona przez CSIRO w Hobart w Tasmanii, gdzie mikrokontrolery umieszczono na grzbietach 10 tys. pszczół. Obecnie australijska organizacji poszukuje kolejnych ośrodków, z którymi będzie mogła nawiązać współpracę. -

Na całym świecie giną kolonie pszczół i wciąż nie potrafimy jednoznacznie określić przyczyny – mówi profesor Paulo de Souza z CSIRO. - Ze względu na globalny charakter tego problemu dostrzegliśmy potrzebę opracowania metodyki, która będzie prosta do wdrożenia dla każdego naukowca. W ten sposób możemy porównywać dane z całego świata i wspólnie badać zdrowie pszczół. Ten zjednoczony wysiłek jest fantastycznym przykładem funkcjonalności Internetu rzeczy.

Nowe technologie mogą pomóc w ratowaniu pszczół, ale w przeszłości dopatrywano się w nich również źródeł problemów z pszczołami. Prowadzono badania m.in. nad wpływem telefonów komórkowych na zmysł orientacji owadów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *