Komórki mogą szkodzić pszczołom - kolejne badania

13-05-2011, 11:10

Telefony komórkowe wpływają na pszczoły i mogą je dezorientować - wynika z artykułu opublikowanego przez Daniela Favre ze Swiss Federal Institute of Technology w Lozannie. To ma znaczenie również dla nas, bo pszczoły uczestniczą w zapylaniu jadalnych roślin. Co więcej, w ostatnich latach te owady nie mają lekko.

Robi się coraz więcej badań dotyczących wpływu telefonów komórkowych na ludzi. O wiele mniej badań dotyczy wpływu komórek na zwierzęta, a jest to kwestia nie mniej ważna. Może to uświadomić artykuł Daniela Favre, który dotyczy... dźwięków wydawanych przez pszczoły, które mogą być wywołane telefonami komórkowymi (link do dokumentu podał serwis Fast Company).

Daniel Favre w ramach swoich eksperymentów umieścił telefony komórkowe w ulach. Najpierw urządzenia były w stanie czuwania (przez ok. 25 minut), potem przechodziły w tryb aktywnej komunikacji.

Pszczoły były początkowo spokojne, ale zmieniało się to po ok. 30 minutach od przejścia telefonów w tryb rozmowy. Owady zaczęły produkować dźwięki wyższe i głośniejsze. Po 15 dodatkowych minutach rozmowa została przerwana, a owady uspokoiły się po kolejnych 2-3 minutach. 

>>> Czytaj: Komórki wpływają na aktywność mózgu

W prasie da się poczytać, że "komórki zabijają pszczoły", ale wnioski z eksperymentu Daniela Favre nie są aż tak sensacyjne. Z całą pewnością da się powiedzieć, że:

  1. pszczoły reagują na pole elektromagnetyczne telefonów komórkowych;
  2. efekty wywołane za pomocą telefonów są powtarzalne, ale ponieważ telefony komórkowe zazwyczaj nie znajdują się w ulach, potrzeba więcej badań dotyczących wpływu tych urządzeń ma życie pszczół.

Do tych podstawowych wniosków trzeba dodać trochę wyjaśnień dotyczących celów eksperymentu. Co z tego, że telefony zmieniają dźwięki wydawane przez pszczoły? Problem w tym, że wyższe i głośniejsze dźwięki wydawane przez pszczoły-robotnice są dla roju sygnałem procesu rojenia się. Sygnał ten często pojawia się przed wylotem kolonii. Może się zatem zdarzyć, że sygnał zdezorientuje niektóre pszczoły i spowoduje znaczące straty w osobnikach danej kolonii.

W czasie eksperymentów Favre'go nie udało się wywołać nieoczekiwanego rojenia, ale istnieje ryzyko, że zmienione zachowanie osobników spowoduje wymarcie kolonii. Były też wcześniejsze badania dotyczące wpływu telefonii komórkowej na pszczoły. W USA zjawisko to zaobserwowano w 2007 roku. W eksperymencie z 2009 r. (cytowanym w artykule Favre) wykazano, że telefon komórkowy w pobliżu kolonii może spowodować jej wymarcie w ciągu 5-10 dni z powodu niepowracających do ula robotnic.

Pszczoły wymierają także z powodu pestycydów, pasożytów i zmniejszenia ilości niektórych roślin. Ludzkość prawdopodobnie zgotowała pszczołom kolejny kłopot.

Czytaj także: Pigwa z własnego ogródka – na co pomaga? Poznaj niezwykłe właściwości


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31