Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Hazard wśród dzieci - czy gry mogą przyczyniać się do rozwoju uzależniania?

23-12-2019, 12:45

Okres świąteczny sprzyja graniu na platformach online, a dodatkowe kieszonkowe mogą być chętniej przeznaczane na zakup skórek lub specjalnych funkcji. Eksperci ostrzegają przed tego typu działaniami, które mogą wpłynąć na wystąpienie uzależniających zachowań hazardowych u dzieci. Udostępniono także bezpłatny pakiet, z którego mogą korzystać rodzice i nauczyciele, aby pomóc dzieciom zachować bezpieczeństwo podczas zabawy w czasie świąt.

W jaki sposób gra jest powiązana z hazardem?

Coraz więcej gier online ma funkcje, które obejmują obstawianie lub kupowanie i poleganie na szczęściu, aby zdobyć coś cennego. Oto dwa przykłady:

Gry hazardowe polegają na obstawianiu zakładów w celu wygrania skórek. Odbywają się one na stronach internetowych firm zewnętrznych w stylu kasyna poprzez gry losowe, takie jak ruletka i losowanie.

Skrzynki z łupami dają graczom dostęp do przedmiotów, których mogą używać podczas gry. Gracze kupują je za prawdziwe pieniądze lub za wirtualną walutę i nie wiedzą, co jest w pudełkach, dopóki za nie nie zapłacą.

Te funkcje występują głównie, ale nie wyłącznie, w grach z trybem wieloosobowym online, takich jak Fortnite, Overwatch i FIFA. V-Bucks, Apex Coins lub Gems, to wirtualne waluty używane do kupowania dodatków, takich jak skrzynki z łupami, skórki lub broń. Niektóre gry nagradzają graczy wirtualną walutą po ukończeniu wyzwania. Inni wymagają od nich zakupu wirtualnej waluty za pomocą kart debetowych lub kredytowych, kart przedpłaconych lub kuponów.

Czy rodzice powinni się martwić?

Zawsze należy pamiętać o ryzyku związanym z hazardem - mówią eksperci Parent Zone. Funkcje podobne do hazardu prowadzą do szkodliwych nawyków, a nawet uzależnienia z powodu sposobu działania systemów nagród w tych grach.

Podobnie jak w każdym aspekcie życia cyfrowego, rodzice powinni monitorować swoje dzieci pod kątem wszelkich zmian w ich zachowaniu. Nie wszystkie oznaki muszą wskazywać bezpośrednio na problem z hazardem, ale warto przyjrzeć się zachowaniu dziecka i zwrócić uwagę na to czy jest ono bardziej wycofane niż zwykle, drażliwe i niespokojne, może być zmęczone i mieć problemy ze snem, niespokojne lub zirytowane pytaniem o wydatki na zakupy w grze .

Najważniejsze wskazówki dla rodziców

Zapytaj swoje dziecko o grę, w którą grają. Zbierz więcej informacji o grze oraz o tym, co w niej widzą i robią. Dowiesz się więcej o zagrożeniach i tym, jak chronić swoje dziecko.

Zaangażuj się w proces zakupu. Większość platform wymaga karty kredytowej i zapisze jej dane po pierwszym zakupie. Upewnij się, że dziecko skonsultuje się z Tobą przed kliknięciem, aby kupić coś online.

Wyjaśnij ryzyko związane z hazardem. Najważniejszą rzeczą jest to, że dzieci wiedzą, kiedy są zagrożone. Jeśli coś sprawia, że czują się nieswojo i uczą się na podstawie swoich doświadczeń wówczas proszą o pomoc.

Jeśli zdecydujesz się korzystać z kontroli rodzicielskiej, podkreśl, że jest to narzędzie, które pomoże im w bezpieczniejszym korzystaniu z gier.

Bezpłatny pakiet od GambleAware UK i ParentZone do pobrania

Źródło: Bitdefender


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły: