Hackathon danych publicznych - pokaż Ministerstwu Cyfryzacji jak te dane wykorzystać

02-09-2016, 09:47

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna nowy etap otwierania danych publicznych – już wkrótce każdy z nas będzie mógł pokazać, jak je wykorzystać. W dniach 24 i 25 września br. odbędzie się Hackathon danych publicznych. Wydarzenie ma udowodnić, jak wiele można zdziałać wykorzystując otwarte bazy danych publicznych, udostępnionych przez instytucje rządowe i samorządowe.

W 2 dni od pomysłu do prototypu

Hackathon to kilkudniowy maraton programowania. W przypadku Hackathonu danych publicznych organizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji na kodowanie przeznaczono dwa dni - od 24 do 25 września.

Ministerstwo Cyfryzacji szuka osób, które umieją identyfikować problemy, z jakimi mierzą się różne grupy społeczne i zaproponować swoje rozwiązania, wykorzystując publiczne dane. Zadaniem uczestników wydarzenia będzie wymyślić, jak wykorzystać dostępne dane publiczne do tworzenia usług ułatwiających codzienne życie.

Hackathon danych publicznych zakończy się prezentacjami powstałych projektów przed zespołem ekspertów, którzy ocenią efekty dwudniowej pracy. Najlepsze rozwiązania stworzone i zaprojektowane podczas wydarzenia zostaną nagrodzone, a prototypy mają szansę na wdrożenie przez Ministerstwo Cyfryzacji już od października br.

 

Czytaj więcej w DI o otwartych danych publicznych >>

 

Dlaczego wykorzystywać w projektowanych rozwiązaniach dane publiczne?

Dane publiczne to ogromne, ciągle aktualizowane źródło informacji. Szacuje się, że na świecie wytworzono w ostatnich 2 latach więcej danych niż przez 20 tysięcy lat. Otwieranie danych publicznych w sposób strategiczny, nastawiony na obywatela i jemu służący to pierwszy krok do tego, żeby wykorzystywać je nie tylko na potrzeby Państwa, ale także biznesu, gospodarki czy trzeciego sektora. Na przykład w Londynie na bazie danych z samej komunikacji miejskiej powstało ok. 500 produktów, które dają zatrudnienie aż 5 tysiącom osób.

Realizacja przez Ministerstwo Cyfryzacji Hackathonu danych publicznych to pierwszy krok do przekazania projektowania usług cyfrowych dla obywateli w ręce samych obywateli.

Zgłoszenia w zespołach lub indywidualnie tylko do 12 września br. na stronie

www.hackathon.gov.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031