GSM obchodzi jubileusz 20 lat istnienia (wideo)

05-07-2011, 18:59

1 lipca 1991 roku odbyła się pierwsza w historii rozmowa w technologii GSM w sieci komercyjnej. Rozmówcami byli ówczesny premier Finlandii Harri Holkeri i zastępca burmistrza miasta Tampere Kaarina Suonio. Pierwszą sieć GSM zbudowały firmy Telenokia i Siemens – obecnie Nokia Siemens Networks – dla fińskiego operatora o nazwie Radiolinja, obecnie Elisa.

Sonda
Od jak dawna korzystasz z telefonu komórkowego?
  • mniej niż rok
  • więcej niż rok, ale mniej niż 5 lat
  • więcej niż 5 lat, ale mniej niż 10 lat
  • ponad 10 lat
  • nie korzystam
wyniki  komentarze

Podczas rozmowy Harri Holkeri i Kaarina Suonio omawiali zalety nowej, cyfrowej technologii GSM, takie jak wysoka jakość dźwięku i bezpieczeństwo oraz fakt, że tożsamość telefonu jest zakodowana na karcie SIM, dzięki czemu konsumenci mogą sami wybrać produkt, który im odpowiada.

- GSM była pierwszą technologią cyfrową opartą na otwartych standardach, dzięki czemu telefony komórkowe mogły stać się tak popularne - mówi Pekka Soini, szef działu rozwoju korporacji Nokia Siemens Networks.

Globalny system komunikacji mobilnej (Global System for Mobile communications - GSM) przyjęto w 1987 roku jako europejski standard cyfrowej technologii mobilnej. Ta druga generacja technologii mobilnej mogła przekazywać dane, jak również połączenia głosowe. Jakość połączeń głosowych typowa dla technologii GSM, międzynarodowy roaming i obsługa takich usług, jak wiadomości tekstowe (SMS), sprawiły, że na całym świecie rozpoczął się boom na korzystanie z telefonów komórkowych.

>> Czytaj też: Windows 95 zadebiutował 15 lat temu (wideo)

- Technologia GSM nadal rozwija się i będzie obecna w następnych dziesięcioleciach razem z 3G i LTE jako podstawa rozbudowy mobilnych sieci szerokopasmowych. Dostrzegamy kolejne biznesowe możliwości wykorzystania technologii GSM do modernizacji sprzętu obsługującego sieci Single RAN Advanced, tworzenia wysokiej jakości połączeń głosowych i obsługi urządzeń typu "smart", ustanawiania połączeń między maszynami, a także oferowania przekazu dźwięku w jakości HD – dodaje Soini.

W kolejnych latach liczba abonentów GSM przerosła wszelkie oczekiwania. W pierwszej dekadzie działania systemu zarejestrowano ponad 500 milionów użytkowników. Obecnie działa 838 sieci GSM w 234 krajach i niezależnych terytoriach, a łączna liczba abonentów na całym świecie według GSA to ponad 4,4 miliarda. GSM nadal dynamicznie rozwija się w tempie miliona nowych abonentów dziennie. To prawie 12 nowych użytkowników na sekundę.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy