Groupon wycenia się na 10,8 miliardów dolarów

24-10-2011, 06:48

Z giełdy natomiast chce pozyskać do 540 milionów dolarów. Takie informacje znalazły się w dokumentach, jakie Groupon przedstawił SEC. Czy gwiazda firmy zaczyna słabnąć?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Groupon miał być wyceniany nawet na 25 miliardów dolarów. Na fali bardzo szybko rosnącej popularności serwisów zakupów grupowych w górę poszybowały także wyceny. W branży IT nie jest to czymś nadzwyczajnym, jednak to, co działo się wokół tego serwisu, a także wokół Facebooka, przybierało niebezpieczne rozmiary.

Czytaj także: Elektronika na stałe w zakupach grupowych

Firma chce zadebiutować na giełdzie jeszcze w listopadzie tego roku. W SEC znalazły się już dokumenty niezbędne do dopuszczenia udziałów firmy do publicznego obrotu. Czego się z nich dowiadujemy? Groupon zamierza sprzedać 30 milionów akcji po 16-18 dolarów każda, co powinno łącznie przynieść firmie maksymalnie 540 milionów dolarów. Jest to kwota znacząco niższa niż te, o których jeszcze niedawno się mówiło. Jednocześnie wartość firmy oszacowana została na maksymalnie 10,8 miliardów dolarów.

Jakie są powody takiej przeceny? Po pierwsze słabe wyniki giełdy i niska skłonność do podejmowania ryzyka przez inwestorów. A kupno akcji Groupona za zbyt pewną lokatę kapitału nie jest uznawane. Firma cały czas notuje wysokie straty mimo bardzo szybkiej zwyżki przychodów. Rosną także obawy związane z konkurencją - firm oferujących tańsze zakupy przybywa jak grzybów po deszczu. W Dzienniku Internautów wspominaliśmy także o problemach księgowych firmy. W tym roku odeszło z niej również dwóch dyrektorów operacyjnych - przypomina agencja Reuters.

Czytaj więcej: Groupon: 56-procentowa korekta przychodów

Agencja, powołując się na opinie analityków, podkreśla, że przy wycenie na poziomie 20 miliardów dolarów było niewielkie zainteresowanie Grouponem. Zwracano uwagę na konieczność zdywersyfikowania źródeł przychodów, a także zapewnienia sobie udziałów w rynku dającym możliwość osiągnięcia wyższych marży. Bez tego trudno będzie przekonać inwestorów, że Groupon jest trafną lokatą.

Groupon, co prawda, ograniczył stratę z 62 do 2 milionów dolarów w ciągu zaledwie trzech miesięcy (efekt ograniczenia akcji marketingowych), a liczbę klientów zwiększył z 23 do 30 milionów, jednak otwartym pozostaje pytanie, jakie będą tendencje. Sytuacja gospodarcza sprzyja tego typu firmom - ludzie szukają możliwości dokonania tańszych zakupów. Trzeba jednak pamiętać, że Groupon nie oferuje raczej produktów pierwszej potrzeby.


Źródło: Reuters


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.