Google: Wyszukiwanie głosowe w Polsce już jest

15-09-2010, 17:33

Wyszukiwanie głosowe Google umożliwia użytkownikom przeszukiwanie sieci za pomocą słów wypowiadanych bezpośrednio do mikrofonu telefonu. Funkcja będzie od dziś dostępna w urządzeniach korzystających z platformy Android oraz aparatów iPhone.

Wyszukiwanie głosowe oparto na technologii rozpoznawania mowy Google. Wypowiadane słowa są przetwarzane na tekst, na podstawie którego przeprowadzane jest wyszukiwanie w Google, zupełnie tak samo, jak w przypadku słów wpisywanych do pola wyszukiwarki. W przypadku urządzeń z systemem operacyjnym Android funkcja wyszukiwania głosowego została dalece zintegrowana z obsługą telefonu, co znacznie ma ułatwiać i skrócić czas wyszukiwania.

>> Czytaj też: Android: komendy głosowe do wielu zadań (wideo)

Google Voice Search na iPhone'a
fot. - Google Voice Search na iPhone'a
Głos zawsze stanowił najbardziej naturalny sposób komunikacji i używania telefonu – mówienie jest zazwyczaj szybsze i łatwiejsze niż pisanie. Google opracował na początku funkcję wyszukiwania głosowego dla języków angielskiego, mandaryńskiego i japońskiego. W następnej kolejności udostępniona została również w językach koreańskim, mandaryńskim dialekcie tajwańskiego, francuskim, niemieckim, włoskim oraz hiszpańskim. Od dzisiaj korzystać można z wyszukiwania głosowego w języku polskim.

Docelowo Google chciałby udostępnić funkcję Google Voice Search we wszystkich językach. Dodanie każdego nowego języka i dialektu poprzedza jednak szereg drobiazgowych i pracochłonnych czynności. Na początkowym etapie specjaliści Google tygodniami pracują bezpośrednio z autochtonami korzystającymi z danego języka czy dialektu na co dzień. Zebrane wypowiedzi służą następnie do stworzenia niepowtarzalnego, specyficznego modelu, na którym opiera się działanie usługi w danym języku.

Sonda
Czy wyszukiwanie głosowe okaże się przydane?
  • Tak
  • Nie
  • Aplikacja jest niedostępna na moją platformę
  • Nie korzystam z wyszukiwarki w telefonie
wyniki  komentarze

Osoby uczestniczące w projekcie proszone są o wielokrotne odczytywanie popularnych zapytań w swoim rodzimym języku w zróżnicowanych warunkach akustycznych, np. w restauracji, przy ruchliwej ulicy czy we wnętrzu auta. Ponadto dla każdego języka tworzony jest słownik zawierający ponad milion rozpoznawalnych słów.

- Jak zwykle, bardzo cieszymy się z wprowadzenia usługi w kolejnym, nowym języku. Uważamy, że wpisywanie hasła na urządzeniu przenośnym – zwłaszcza w ruchu - jest mniej wygodne niż na komputerze. Dzięki Google Voice Search, aby przeszukać sieć, wystarczy się jedynie odezwać. Znalezienie odpowiedzi na pytanie czy zlokalizowanie restauracji w okolicy nagle staje się niebywale proste - mówi Amir Mané, Product Manager, Google Speech Technologies, odpowiedzialny za wprowadzenie usługi w języku polskim.

>> Czytaj też: YouTube udoskonala swoją wyszukiwarkę

Dla iPhone'a Google Apps, w którym znajduje się Google Voice Search, można pobrać z App Store. Dla systemów Android program znajduje się pod nazwą Quick Search Box. Więcej informacji pod adresem: mobile.google.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031