Google wiedziało, że potrzebuje licencji na Javę?

24-04-2012, 09:38

W e-mailu z 2006 roku Andy Rubin szefujący rozwojowi Androida nie ma wątpliwości, że wykorzystywanie technologii Java wymaga niezbędnych licencji. Później pogląd jednego z szefów firmy Google na ten temat znacznie się zmienia.

Podczas procesu między firmami Google a Oracle ujawniono e-maile pracowników wyszukiwarkowego giganta. Prawnika koncernu Larry'ego Ellisona zaciekawiły najbardziej te z 2005 i 2006 roku.

Czytaj także: Google jednak zatrzyma dla siebie całą Motorolę?

Zdaniem firmy Oracle korporacja z Mountain View świetnie zdawała sobie sprawę z tego, że potrzebuje licencji na język Java, a w związku z tym chciała nawiązać partnerstwo z Sun, do którego wtedy należała ta technologia. Po tym jednak jak do porozumienia nie doszło, Google rozpoczęło tworzenie Androida na własną rękę.

- Proponuję, byśmy uzyskali licencję, która pozwala nam udostępnić nasz produkt na zasadach Open Source - pisał Andy Rubin w e-mailu do Larry'ego Page'a. - Zapłacimy Sun za licencje i TCK.

- Rozważaliśmy wtedy rozwój systemu. Teraz nie wiem, czy wtedy już się rozpoczął czy nie - broni się Rubin. - Nie podejmowaliśmy wtedy właściwie żadnych decyzji dotyczących implementacji rozwiązań Sun. Przedstawiciel wyszukiwarkowego giganta przyznał przy tym, że firma nie wiedziała, w jaki sposób opublikować na zasadach Open Source kod Javy, który należał do Sun.

Wcześniej prawnik firmy Google zapewniał, że "to oskarżenie o naruszenie własności intelektualnej jest dość szalone". Jak również powiedział, że "całość jest zmyśloną przez prawników rzeczą". W ubiegłym tygodniu także dyrektor generalny wyszukiwarkowego giganta zapewniał, że choć Android jest ważnym spoiwem dla usług firmy, nie ma on kluczowego znaczenia.

Czytaj także: Google Drive zadebiutuje także na platformach mobilnych


Źródło: CNET
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Suntag Oracletag licencjetag Larry Pagetag Javatag Googletag Andy Rubintag Android
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031