Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Google wbuduje konkurenta dla Skype'a w swoją przeglądarkę

22-06-2011, 20:09

Framework WebRTC, który wbudowany zostanie w Chrome, pozwoli deweloperom na wygodne tworzenie komunikatorów audio i wideo z wykorzystaniem standardów webowych.

Microsoft otrzymał ostatnio zgodę Federalnej Komisji Handlu na przejęcie Skype'a i obecnie czeka na podobne zezwolenie ze strony Unii Europejskiej. Google nie chce się jednak przyglądać bezczynnie ekspansji giganta z Redmond na rynku komunikatorów.

>>Czytaj także: Google podpowiada, jak dbać o prywatność w sieci

Sonda
Wykonujesz rozmowy głosowe przez internet?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Firma z Mountain View ogłosiła, że w jednej z kolejnych wersji przeglądarki Chrome znajdzie się framework WebRTC. Dzięki niemu dodatki do przeglądarki, które umożliwiać będą komunikację głosową lub wideo, będzie można napisać, po prostu opierając się o standardy HTML5 i JavaScript.

Warto podkreślić, że całość zostanie upubliczniona na wolnej licencji, zatem programiści, którzy będą chcieli wykorzystać tego typu rozwiązania, nie będą musieli ponosić dodatkowych opłat. To ważna informacja, gdyż jakiś czas temu Skype również przymierzało się do udostępniania swoich technologii zewnętrznym podmiotom, jednak całość obciążona miała być opłatami licencyjnymi.

Przy rozwijaniu WebRTC pomóc mają również Mozilla oraz Opera, zatem bardzo prawdopodobne, że całość zostanie ciepło przyjęta przez programistów. Będą oni mogli zaoferować internautom proste narzędzia umożliwiające komunikację, dostępne za darmo i do wygodnej instalacji jako rozszerzenie dla każdej z najpopularniejszych przeglądarek (prawdopodobnie z wyłączeniem Internet Explorera).

Całość jest równocześnie oczywistym ciosem dla Skype'a, którego rola w komunikacji może spadać, w miarę jak konkurencyjne rozwiązanie będą zyskiwały na popularności.

>>Czytaj także: Nexus 4G z ekranem 720p i Androidem 4?


Źródło: CNET