Google: Ugoda za 125 milionów dolarów

29-10-2008, 08:09

Miliony książek, które nie są już drukowane, znajdzie swoje miejsce na serwerach firmy Google. Firma doszła do porozumienia z wydawcami i autorami pozycji objętych prawami autorskimi.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Google Book Search to projekt, dzięki któremu wiele pozycji książkowych, które często nie są już drukowane, znalazło się w internecie. Porozumienie, jakie firma zawarła z autorami i wydawcami książek pozwoli na znaczne zwiększenie liczby pozycji dostępnych online bez obawy o złamanie praw autorskich.

Będzie to jednak kosztowało firmę 125 milionów dolarów. Znaczne zwiększenie wielkości elektronicznego księgozbioru powinno jednak pozwolić na zwiększenie oglądalności, a przez to wpływów z reklam. Część internautów może się zdecydować także na dokonanie zakupu danej pozycji. Wszelkimi dochodami Google będzie się dzielić.

Do porozumienia między wydawcami a Google doszło we wtorek, 28 października, zostało ono potwierdzone przez sąd. Przedmiotem sporu były głównie te pozycje, których już się nie drukuje, ciągle są one jednak objęte prawami autorskimi, dlatego ich rozpowszechnianie przez inne niż wydawnictwa podmioty wymaga uzyskania zgody.

Na mocy porozumienia Google będzie udostępniać do 20 procent danej pozycji za darmo, część z nich będzie w całości dostępna bez opłat. Uniwersytety czy biblioteki będą mogły ryczałtem płacić za dostęp do całego księgozbioru. 37 procent przychodów firma zachowa dla siebie, reszta zostanie podzielona pomiędzy wydawców i autorów.

Google przeznaczy także 45 milionów dolarów na odszkodowania dla tych, których dzieła, chronione prawami autorskimi, zostały opublikowane przed zawarciem porozumienia - pisze New York Times.

Biblioteka Google, tworzona od 2004 roku, zawiera około 7 milionów pozycji, z czego 4 do 5 milionów nie jest już wydawanych w wersji papierowej. Wydawcy bali się, że czeka ich taki sam los, jak branżę muzyczną, która częściowo straciła kontrolę nad swoimi produkcjami, głównie dzięki technologii P2P.

Część prawników i pracowników branży książkowej jest jednak zdania, że porozumienie daje Google zbyt dużą kontrolę nad zawartością książek. Niemniej jednak wydawcy są zadowoleni z porozumienia.


Następny artykuł » zamknij

Internet to "czwarte medium"

Źródło: New York Times


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.