Google Talk włączony do rodziny Jabbera!

19-01-2006, 16:33

Komunikator stworzony przez Google zrobił kolejny wielki krok naprzód. Wczoraj oficjalnie ogłoszona została nowina, która na pewno ucieszy wszystkich użytkowników sieci Instant Messaging (IM) opartych na protokole Jabber/XMPP, w tym korzystających ze Spika (wpkontakt).

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Udostępniona komunikacja typu s2s (server-to-server) umożliwia nawiązanie rozmowy pomiędzy użytkownikami Google Talk a użytkownikami innych sieci opartych na protokole Jabber/XMPP. Obecnie, komunikacja jest możliwa np. z użytkownikami WPKontaktu i internautami używającymi setek otwartych na całym świecie serwerów "czystego" Jabbera.

Niestety, w tyle ciągle pozostaje komunikator Tlen, który wykorzystując protokół Jabber/XMPP, blokuje swoim użytkownikom możliwość rozmowy z internautami z poza własnej sieci...

Korzystający z Google Talk mogą teraz dodawać do swojej listy kontaktów osoby, które mają konta na innych serwerach (np. di@jabber.autocom.pl). Z kolei użytkownicy innych serwerów, bez przeszkód dodadzą osoby korzystające z Google Talk (JID postaci: nazwa@gmail.com) i nawiążą z nimi komunikację. I tak oto, wielka jabberowa rodzina powiększyła się o kolejnego mocnego gracza i jego użytkowników.

Google Talk stara się podążać wg standardów XMPP i jak widać całkiem nieźle mu to wychodzi. Jedyną zauważoną do tej pory różnicą w obsłudze protokołu jest blokada komunikacji od użytkownika, dopóki nie zostanie on autoryzowany - osoba, która doda nas do swojej listy kontaktów i chce z nami porozmawiać, musi najpierw uzyskać naszą zgodę.

Google Talk ciągle pozostaje w fazie beta (jak spora cześć usług Google), ale prace nad komunikatorem wrą. Warto podkreślić, że oprócz zwykłej komunikacji tekstowej umożliwia rozmowy głosowe bazujące na technologii VoIP autorstwa Google. W przyszłości jednak, Google Talk ma również wspierać SIP - otwarty protokół VoIP, na którym bazuje już kilka komunikatorów (np. Gizmo).

Deweloperzy Google Talk wkładają także sporo wysiłku w pracę ze społecznością skupioną wokół Jabbera, udostępniając m.in. rozszerzenia do protokołu XMPP (na rozszerzeniu tego typu, posiłkując się standardami XMPP, oparta jest komunikacja VoIP w Google Talk). Udostępnione przez Google rozszerzenia mogą już niedługo zostać uznane oficjalne dodatki do protokołu XMPP, czyli tzw. JEP-y.

Jabber numerem 3 w Polsce?

Otwarcie się serwerów Google Talk na świat na pewno zaowocuje w zwiększeniu popularności protokołu Jabber/XMPP. Sieci oparte na Jabberze mają szansę stać się mocnym graczem również w Polsce, gdzie obecnie, w świecie komunikatorów IM, o pierwsze miejsce walczy dobrze znany "staruszek" - Gadu-Gadu i nowoczesny, dynamicznie zyskujący nowych użytkowników Skype (to za sprawą profesjonalnego wsparcia dla VoIP oraz współpracy z Onetem).

Trzecie miejsce niewątpliwie należy się Jabberowi, który oprócz tysięcy niezależnych użytkowników posiada także internautów skupionych wokół portalu WP.pl, czy Tlen.pl. Ten ostatni jednak pozostaje zamknięty, co niekorzystnie wpływa na naszą statystykę...

Wspomnieć należy również o tym, że prawie każda renomowana uczelnia wyższa w Polsce posiada własny serwer Jabbera. Podobne rozwiązania wdrażane są w firmach, gdzie Jabber wykorzystywany jest jako platforma niezawodnej komunikacji pomiędzy pracownikami.

Jak zacząć?

Lista argumentów opowiadających się za Jabberem jest długa. Jabber pozwala nie tylko na wygodną komunikację, ale również na skorzystanie z wielu innych usług. Użytkownicy Jabbera mogą m.in. rozmawiać z użytkownikami innych sieci IM (w tym: GG, ICQ, MSN, Yahoo, AIM) bez potrzeby instalowania ich klientów, obejrzeć rozkład jazdy autobusów, skorzystać z ogromnej ilości słowników językowych, zostać świecącą żarówką na mapie świata, wyświetlać pogodę z danego miasta bezpośrednio na liście kontaktów, prowadzić bloga przez klienta Jabbera, czy też subskrybować kanały RSS dostając je jako wiadomości na komunikator.

By założyć sobie konto w sieci Jabber/XMPP potrzebujesz klienta Jabbera. Do tej pory, oprócz Google Talk, czy WPKontaktu powstało mnóstwo innych, niezależnych klientów, takich jak np. Psi. Pełen ich spis prezentowany jest na stronach polskiej społeczności Jabbera, gdzie znajdują się również cenne wskazówki dla stawiających pierwsze kroki w świecie otwartej komunikacji.

Uwaga!

By zostać użytkownikiem Google Talk, musisz posiadać skrzynkę w serwisie GMail, który obecnie dostępny jest dla Polaków wyłącznie na zaproszenie. Stąd prośba do Czytelników DI, zarówno posiadających konta na GMailu jak i tych chcących je posiadać, by potraktowali komentarze pod tym tekstem jako przyjazne miejsce do uzyskania przepustki w świat otwartej komunikacji :-)

Źródło: Google


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag XMPPtag wpkontakttag VoIPtag Spiktag Skypetag Jabbertag IMtag Google Talktag Gadu-Gadu
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.