Google stara się... zostać w Chinach

29-06-2010, 13:05

Google stworzy dla użytkowników z Chin nową stronę, która być może zostanie uznana za zgodną z chińskim prawem, a jednocześnie nie będzie zmuszać firmy do autocenzury. Firma z Kalifornii mimo ostrej postawy wobec Chin wcale nie chce opuszczać Państwa Środka.

W marcu br. Google ogłosiła zakończenie cenzury w Chinach. Spodziewano się wtedy również, że firma przestanie działać na chińskim rynku. Rząd Państwa Środka był nieugięty i wcale nie padł przed Google na kolana, aby tylko firma zmieniła plany. Przeciwnie. Działania Google zostały przez władze Chin ostro skrytykowane. 

W najbliższych dniach dowiemy się, czy Chińczycy będą mogli korzystać z usług amerykańskiego giganta. Funkcjonowanie na rynku chińskim wymaga licencji dostawcy treści internetowych, która w przypadku Google wygasa 30 czerwca. Nie wiadomo, czy władze zechcą przedłużyć licencję.

>>> Czytaj: Chiny: Nie będzie złagodzenia cenzury

Od czasu zakończenia cenzury użytkownicy witryny Google.cn byli przekierowywani do Google.com.hk, czyli witryny w Hong Kongu oferującej niefiltrowane wyszukiwanie. Google od początku wiedziała, że władze takiego postępowania nie akceptują. Teraz Google ma skończyć z przekierowaniem. Udostępni użytkownikom Google.cn nową stronę, która będzie tylko linkowała do Google.com.hk, ponadto będzie udostępniać inne usługi Google nie wymagające filtrowania np. usługi muzyczne lub automatyczne tłumaczenia.

Takie podejście ma sprawić, że Google będzie mogła uniknąć cenzurowania treści na Google.cn i jednocześnie nie będzie naruszać chińskiego prawa. Tak przynajmniej uważa David Drummond z Google.

Z doniesień agencji Reuters wynika, że władze Chin nie chcą komentować postępowania Google. Nie wiadomo jeszcze, czy licencja zostanie przedłużona. Jeśli to nie nastąpi, Google zniknie z Chin, kończąc także sprzedaż reklam w tym kraju. Konkurencja z pewnością się ucieszy.

>>> Czytaj: Skarga do WTO na cenzurę coraz bliżej


Źródło: Google Blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag reżimtag Google.com.hktag Google.cntag Googletag Chinytag cenzura
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031