Google: serwerownia chłodzona bałtycką wodą (wideo)

25-05-2011, 13:35

Google ma centrum danych chłodzone morską wodą, chyba pierwsze tego typu. Nie było ono tanie, ale powinno na siebie zarobić. Centrum jest zlokalizowane w Finlandii, wykorzystuje budynek papierowego młyna z połowy ubiegłego wieku i można je zobaczyć na filmie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


To ciekawe, że młyn służący niegdyś do wytwarzania papieru (ważnego nośnika informacji) teraz również posłuży do celów związanych z przechowywaniem i zapisywaniem danych cyfrowych. Wszystko dzięki firmie Google, która w fińskiej miejscowości Hamina nad Zatoką Fińską zbudowała centrum danych chłodzone wyłącznie wodą.

Google opublikowała film prezentujący serwerownię, co samo w sobie jest godnym odnotowania wydarzeniem.

>>> Czytaj: Dużo węgla trzeba, by Apple, Google i Facebook działały

Z filmu dowiadujemy się, że woda wpływa do centrum danych przez granitowe tunele, zbudowane jeszcze na potrzeby młyna w latach 50 XX wieku. Punkt poboru wody znajduje się 7,5 metra pod powierzchnią morza.

Woda trafia do systemu filtrowania, a potem do wymiennika ciepła, odpowiedzialnego za rozproszenie ciepła z serwerów. Następnie woda trafia do osobnego budynku, gdzie jest mieszana z osobnym strumieniem wody z morza. Dzięki temu woda wracająca do zatoki ma temperaturę zbliżoną do temperatury wody wpływającej, co minimalizuje wpływ serwerowni na środowisko.

To wszystko kosztowało Google 260 mln USD (razem z kupnem młyna), ale taki system chłodzenia pozwoli dużo zaoszczędzić. Za ciekawostkę można uznać fakt, że młyn należał do firmy, która musiała zrezygnować z interesu z powodu spadającej sprzedaży gazet i papierowych magazynów. Cóż... niewątpliwie miały na to wpływ takie usługi, jak Google News.

Inna ciekawostka - The Register dowiedział się, że rury pompujące wodę mają średnicę dwóch metrów, a cały system korzysta z 20-letnich pomp zainstalowanych jeszcze w młynie. Niewykluczone, że centrum danych będzie korzystało także ze znajdującej się nieopodal elektrowni wiatrowej.

Poniżej film, który pokazuje, jak to wszystko wygląda.

>>> Czytaj: Facebook udostępnia... projekt swej serwerowni (wideo)


Następny artykuł » zamknij

Opera Mini 6 na iOS (wideo)


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.