Google robi (już drugi) sklep z aplikacjami

20-05-2010, 11:47

Chrome Web Store - tak będzie się nazywać sklep z aplikacjami od Google, który ma ruszyć niebawem. Firma najwyraźniej chce zrobić "coś jak iTunes". W ten sposób być może przekona użytkowników do aplikacji webowych i przygotuje sobie grunt pod wydanie webowego systemu Google Chrome OS.

Informacje o sklepie z aplikacjami od Google zostały ujawnione na konferencji Google I/O. W założeniach sklep ma być "otwartym punktem sprzedaży aplikacji webowych". Chodzi o otwarcie zarówno na różnych użytkowników, jak i deweloperów.

Ze sklepu będą mogli korzystać nie tylko użytkownicy Chrome. Znajdą się w nim aplikacje stworzone na bazie standardowych webtechnologii, przydatne użytkownikom różnych przeglądarek. Użytkownicy Chrome będą jednak mieli możliwość tworzenia "wygodnych skrótów" do swoich ulubionych aplikacji.

Sklep ma ruszyć w tym roku, ale dokładnie nie wiadomo kiedy. W tej chwili firma Google udostępniła wstępną dokumentację dla deweloperów i zachęciła do śledzenia jej blogów i grup dyskusyjnych. Działa także strona chrome.google.com/webstore, która jednak zawiera bardzo ograniczone informacje.

Na konferencji Google I/O przedstawiciele firmy mówili, że na świecie jest wiele ciekawych aplikacji webowych, ale nie ma jednego miejsca, w którym można je znaleźć. Trudno się z tym nie zgodzić. Dodatkowo Chrome Web Store może wykorzystać ten sam potencjał, jaki ma iTunes. Jeśli sklep będzie umożliwiał zakup aplikacji "jednym kliknięciem", to znajdzie się wielu chętnych, aby zapłacić. To właśnie łatwość zakupu przekonuje użytkownika do płacenia, a trudna procedura zakupu zniechęca, o czym świadczy m.in. opisany niedawno w DI przypadek studia Wolfire Games. 

>>> Czytaj: Pirat nie da grosza za grę. Dlaczego?

Łatwo sobie wyobrazić przyszłość Chrome Web Store po wydaniu systemu Google Chrome OS. Zapewne sklep będzie wtedy podstawowym miejscem, do którego użytkownicy nowego systemu udadzą się po programy. Taki model jest zresztą bardzo wygodny dla użytkownika. Nie musi on szukać programów po wielu sklepach i stronach, bo odwiedza jedno miejsce, klika i ma, co chce. 

Trzeba jeszcze zauważyć, że Google w marcu uruchomiła Google Apps Marketplace, czyli sklep z webowymi aplikacjami dla firm, które współpracują z narzędziami Google. Trudno powiedzieć, jak to doświadczenie mogło wpłynąć na decyzję o udostępnieniu Chrome Web Store, ale pewne jest jedno - w chwili obecnej Google bardzo chce stać się sprzedawcą aplikacji webowych, nie tylko własnych.

>>> Czytaj: Google otworzyła sklep z aplikacjami dla firm (wideo)


Źródło: The Chromium Blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031