Google pracuje nad mapami dla iOS 6 i... udostępnia zwiedzanie oceanu (wideo)

26-09-2012, 14:31

Mapy iOS 6 są powodem do żartów, a tymczasem Google rozszerzyła usługę Street View o możliwość oglądania panoramicznych zdjęć podwodnych. Google pracuje też nad swoimi mapami dla iOS 6, ale nie pojawią się one szybko.

Gdy okazało się, że mapy w nowym iOS 6wadliwe i nawet niebezpieczne, pojawiła się również plotka o tym, że Google przygotowała swoje własne mapy dla iOS 6 i czekają one na zatwierdzenie w App Store. Informacje te zdementował Eric Schmidt z Google w czasie swojej wizyty w Tokio. 

Czytaj: Mapy iOS 6 - porażka Apple w memach, demotach, grafikach...

Teraz NYT Bits donosi, że Google dopiero pracuje nad własną aplikacją z mapami dla iOS 6. Ludzie zbliżeni do sprawy twierdzą, że aplikacja ta ma być skończona do końca roku. Google najprawdopodobniej nie spodziewała się, że Apple zrezygnuje z jej map już teraz. Po prostu porozumienie pomiędzy Google i Apple w sprawie wykorzystania map miało wygasnąć znacznie później. Możliwe, że Apple chciała wykorzystać efekt zaskoczenia.

Osoby zbliżone do sprawy mówią też, że Google będzie chciała dostarczyć dla iOS aplikację z funkcjami 3D. Obecnie funkcje te są elementem wirtualnego globusa Google Earth, zatem integracja z mapami zajmie nieco czasu (zob. NYT Bits, Google Working on Maps for iPhone, iPad).

Nie tylko ulice w Street View

Niezależnie od tego firma Google rozwija swoje usługi związane z mapami, trzymając się orientacji nie tylko na usługi typowo komercyjne, ale również te edukacyjno-rozrywkowe. 

Sonda
Co lubisz najbardziej w mapach Google?
  • zdjęcia satelitarne
  • street view
  • po prostu mapy i ich funkcje
  • nie lubię map Google
wyniki  komentarze

Firma rozszerzyła usługę panoramicznych zdjęć (Street View) o możliwość wirtualnego zwiedzania oceanów, łącznie z australijską rafą koralową, Filipinami i Hawajami. Zdjęcia zostały wykonane we współpracy z Catlin Seaview Survey, jednym z najważniejszych ośrodków badających rafy. Aby zrobić zdjęcia trzeba było wykorzystać specjalnie zaprojektowany aparat podwodny.

Warto zobaczyć choćby żółwia morskiego pływającego z ławicą ryb albo rafę o zachodzie słońca.

Technologia Street View nie od dziś traci związek z ulicami, które przylgnęły do jej nazwy. Google udostępnia też możliwość wirtualnego zwiedzania muzeów (Google Art Project) oraz zdjęcia z wypraw polarnych. Firma udostępniła też Kreator Map umożliwiający poprawianie map w swojej okolicy. Coś takiego przydałoby się firmie Apple.

Poniżej film prezentujący podwodne "Street" View:

Czytaj: Euro 2012: Nasze stadiony można oglądać też wirtualnie


Źródło: NYT Bits, Google
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy