Google ma swój pomysł na wideo w sieci

07-01-2006, 12:57

O nowym serwisie wideo jaki zaoferuje Google opowiadał na targach CES w Las Vegas współzałożyciel kalifornijskiej firmy - Larry Page. Nie powiedziano niestety kiedy serwis zostanie uruchomiony, ale ujawniono szczegóły dotyczące sposobu jego funkcjonowania.

Serwis ma być bezpośrednią konkurencją dla wideo iPodów.

W odróżnieniu od Aplle iTunes, gdzie cena za klipy wideo i piosenki jest sztywna (odpowiednio 1,99 i 0,99 USD), serwis Google będzie oferował dostawcom mediów dyktowanie własnej ceny. Niezależnie od jej wysokości 30% zysków ze sprzedaży trafi do Google.

Można się spodziewać, że dzięki temu telewizje i wytwórnie filmowe chętniej podpiszą umowy z Google i serwis szybko się rozrośnie. Jednakowe ceny w Apple iTunes już niejednokrotnie powodowały protesty wydawców.

Każdy dostawca mediów będzie mógł sam zdecydować, czy pliki, które dostarczy będą chronione przed kopiowaniem. Wiadomo już, że z tej opcji skorzysta np. NBA, która będzie oferować transmisje z meczów koszykówki dzień po wydarzeniu, za cenę 3,95 USD.

Google chwali się, że już w tej chwili na użytkowników czeka ponad 3 tysiące teledysków i 300 programów telewizyjnych. W serwisie znajdą się nagrania archiwalne, ale nie wyłącznie. Nic dziwnego - Google daje dostawcom prawo do decydowania o swoich materiałach i może się to im podobać.

Nie jest jednak pewne, czy podobną swobodę będą posiadać użytkownicy. Serwis będzie dostępny tylko dla użytkowników komputerów wspieranych systemem Windows.

Ponadto Google zastosuje swoją własną technologie zapobiegającą kopiowaniu. Może ona okazać się niekompatybilna z niektórymi przenośnymi odtwarzaczami. Krytycy są zdania, że Google powinno zastosować jedną istniejącą już technologię DRM od Microsoftu.

Jeśli uruchomienie i działania serwisu powiedzie się, Google może zyskać nie tylko pieniądze, ale i względną niezależność od rynku reklamy internetowej. Zdaniem analityków umocnienie pozycji w innym sektorze jest dla kalifornijskiej firmy niezwykle istotne.

Źródło: Yahoo!, Neowin.net
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930