Google i Yahoo zindeksują strony flashowe

01-07-2008, 15:55

Adobe Systems opracował rozwiązanie, które pomoże wyszukiwarkom w indeksowaniu treści zawartych wewnątrz plików flash. Trwają zaawansowane prace nad wdrożeniem tej technologii w wyszukiwarce Google. Nowym algorytmem zainteresował się także portal Yahoo.

Adobe Flash (dawniej Macromedia Flash) nierzadko stosowany jest w Internecie ze względu na łatwość osiągnięcia wyników efektowniejszych niż w przypadku standardowych metod, takich jak XHTML, CSS czy JavaScript. Do niedawna wyszukiwarki nie potrafiły jednak poprawnie zinterpretować informacji zawartych w plikach SWF.

Sytuację mają poprawić zmiany wprowadzone w silniku Adobe Flash Playera - multimedialnej wtyczki do przeglądarek. Dzięki temu roboty internetowe będą w stanie zindeksować "niewidzialne" dla nich dotąd treści.

Jak podaje Google Webmaster Central Blog, nie będzie już żadnych problemów z odczytywaniem tekstów i linków zawartych w animacjach (bez konieczności podejmowania jakichkolwiek kroków ze strony webmasterów).

Gorzej z rozpoznawaniem obrazków - wyszukiwarka nadal będzie pomijać nietekstowe elementy indeksowanych stron flashowych, np. przyciski oznaczone jedynie symbolem rysunkowym. Łatwo zauważyć, że uniemożliwia to efektywne wypozycjonowanie takich stron w wynikach wyszukiwania bez wprowadzenia dodatkowych zmian w ich strukturze.

Prace nad modyfikacją Google idą już pełną parą. Twórcy Yahoo Search planują uaktualnić swoją wyszukiwarkę w najbliższych dniach. Niedługo więc treść dostępnych w Internecie witryn flashowych - ponad 73 mln plików - stanie się dla tych wyszukiwarek widoczna. Nic nie wiadomo na temat możliwości udostępnienia technologii Adobe dla wyszukiwarki Live Search Microsoftu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Yahootag Googletag Flashtag Adobe
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy