Google: Holokaust i Dolce Vita, czyli historia XX wieku w multimedialnych wystawach

10-10-2012, 15:00

Dziesiątki multimedialnych wystaw dotyczących historii XX wieku udostępniono na stronie Google Cultural Institute. Cóż... niektóre firmy nie muszą domagać się abonamentu, aby promować treści o charakterze naukowym i kulturalnym.

Telewizji Polskiej marzy się 10 złotych od każdego gospodarstwa domowego w Polsce na realizowanie "misji", a tymczasem...

Firma Google, duże przedsiębiorstwo nastawione głównie na zysk, nie od dziś serwuje nam najwyższą kulturę w atrakcyjnej formie. Dobrym tego przykładem może być choćby Google Art Project albo orkiestra symfoniczna YouTube, ale nie tylko.

Czytaj: Google Art Project rośnie - dziesiątki muzeów do zwiedzania

Od dziś na stronie inicjatywy Google Cultural Institute można oglądać 42 multimedialne wystawy dotyczące wydarzeń historycznych XX wieku. Trzy z tych wystaw mają związek z historią Polski, dotyczą Holokaustu i powstały dzięki polskim instytucjom - Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Polski.

Muzeum Auschwitz przygotowało na otwarcie projektu dwie wystawy. "Tragiczna historia miłości w Auschwitz" (dostępna w języku angielskim) to opowieść o ucieczce z obozu dwójki zakochanych więźniów – Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego, Żydówki i Polaka. Druga wystawa, zatytułowana "Zanim odeszli", poświęcona jest Żydom deportowanym do obozu Auschwitz z Zagłębia Dąbrowskiego między majem 1942 r. a sierpniem 1943 r. Ich historię można dziś opowiedzieć dzięki prawie 2,5 tysiącom zachowanych rodzinnych fotografii.

zrzut

Muzeum Historii Polski przygotowało ekspozycję pt. "Jan Karski, bohater ludzkości". Przedstawia losy człowieka, który podjął próbę przekazania aliantom informacji o tragicznych wydarzeniach Holokaustu.

Oprócz tego w ramach platformy Cultural Institute można obejrzeć inne wystawy, niekoniecznie związane z wojną. Są np. materiały na temat koronacji brytyjskiej Królowej Elżbiety II czy okresu Dolce Vita we Włoszech.

Film poniżej prezentuje kulturalną inicjatywę Google.

Czytaj: Google pracuje nad mapami dla iOS 6 i... udostępnia zwiedzanie oceanu (wideo)


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy