Google Docs: ekspansja na tablety i więcej bezpieczeństwa

21-09-2010, 12:55

Już 3 mln firm korzysta z Google Docs - ogłosiła firma Google na konferencji Google Atmosphere. Niebawem narzędzia biurowe Google mają być dostosowane do iPadów i urządzeń z Androidem, co może pomóc w zdobywaniu kolejnych użytkowników. Wprowadzono też nową warstwę bezpieczeństwa przy logowaniu do Google Docs.

Google Atmosphere to europejska konferencja Google poświęcona rozwiązaniom chmurowym (cloud computing). Firmie Google wypadało więc ogłosić nowości związane z usługami chmurowymi.

Przede wszystkim firma pochwaliła się rosnącą liczbą użytkowników Dokumentów Google (Google Docs). Z narzędzi biurowych online korzysta już 3 mln firm i ponad 30 mln użytkowników w firmach, szkołach i organizacjach innego typu.

>>> Czytaj: Intel prezentuje „chmurowy” ray tracing w grach (wideo)

Poza tym ogłoszono wprowadzenie nowych zabezpieczeń przy logowaniu. W płatnej wersji Aplikacji Google (Google Apps) oraz w wersjach dla organizacji edukacyjnych i rządowych administratorzy będą mogli włączyć logowanie za pomocą kombinacji hasła (dobrze znanego użytkownikowi) oraz kodu weryfikacyjnego przesłanego na telefon komórkowy.

Google ogłosiło również, że w najbliższych miesiącach z tej funkcji będą mogli korzystać użytkownicy standardowej wersji Google Apps. Ma to znaczenie, bo firmy i inne organizacje nierzadko unikają cloud computingu właśnie w związku z obawami o bezpieczeństwo.

Kolejnym krokiem zapowiedzianym przez Google jest udostępnienie Google Docs w wersji dostosowanej do iPada i Androida. Pokazano ją na konferencji Google Atmosphere. Usługa powinna być dostępna w ciągu kilku tygodni.

Firma Google nie mówi nic więcej na temat "tabletowej" wersji Google Docs, ale zdaniem wielu komentatorów jest to strzał w dziesiątkę. Dostępność Google Docs na smartfonach trudno uznać za wygodny dostęp do dokumentów. Tablety z większymi ekranami bardziej nadają się do pracy zdalnej.

Google ma rację, mówiąc, że to usługi chmurowe oznaczają prawdziwą mobilność, a nowe technologie zmierzają w stronę mobilności. Na rynku komputerów PC nie udało się złamać biurowego monopolu Microsoftu, ale na nowym rynku tabletów wszystko może się zdarzyć.

>>> Czytaj: Chrome to Phone: komunikacja komputera z komórką będzie łatwiejsza (wideo)


Źródło: Google Blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031