Google+, czyli wszechstronne podejście Google do społeczności (wideo)

29-06-2011, 07:48

Projekt Google+ został ogłoszony wczoraj. To będzie zestaw narzędzi społecznościowych, ale nie w postaci jednego serwisu podobnego do Facebooka. Google chce spiąć kilka aplikacji społecznościowych jedną siecią swoich użytkowników. Wizja wydaje się nieco rozmyta.

Google+ to kolejne podejście kalifornijskiej firmy do internetowych społeczności. Na chwilę obecną internauci mogą odwiedzić adres plus.google.com i zostawić e-mail, by otrzymać zaproszenie do testów. Jest też aplikacja dostępna w Android Market. Do tego wszystkiego można dorzucić przedstawiony przez Google opis. Wynika z niego, że Google+ ma stanowić połączenie czterech elementów:

  • Kręgi (Circles) - mają pozwalać na tworzenie różnych kręgów osób, aby potem udostępniać informacje wybranym ludziom. Przykładowo można stworzyć krąg współpracowników, rodziny, kolegów z klubu sportowego itd. Dzięki temu szef nie musi widzieć czegoś, co najchętniej pokazalibyśmy tylko rodzinie. Film pod tekstem prezentuje kręgi.
  • Sparki (Sparks) - ta funkcja umożliwia sprecyzowanie swoich zainteresowań, aby potem otrzymywać filmy lub artykuły, które odpowiadają tym zainteresowaniom. Będzie można się dzielić tymi informacjami także w ramach wspomnianych wyżej kręgów. Drugi film pod tekstem prezentuje sparki.
  • Spotkania (Hangouts) - funkcja, która ma być sieciowym odpowiednikiem spontanicznych spotkań na ulicy. Człowiek, któremu się nudzi, może dać znać innym, że jest dostępny online. Inni znudzeni znajomi mogą ustanowić z nim połączenie wideo. Można prowadzić kilka rozmów naraz (zob. film pod tekstem).
  • Funkcje mobilne - nie chodzi tylko o mobilną aplikację, ale o możliwość szerszego wykorzystania funkcji charakterystycznych dla smartfonów. Przykładowo użytkownik Google+ może dodać lokalizacje do każdego postu (wykorzystując GPS), skorzystać z autoprzesyłania zdjęć zrobionych telefonem oraz z grupowego czatu w telefonie.

Google twierdzi, że dokładnie przeanalizowała społeczne zachowania ludzi i przeniosła je do sieci. Ludzie rzeczywiście tworzą różne kręgi, przesyłają sobie interesujące informacje, czasem chcą ot tak pogadać i używają telefonów jako ważnego narzędzia do kontaktowania się.

Google podkreśla też, że nowa usługa jest skoncentrowana na użytkowniku, a nie na usłudze. Daje więcej możliwości dysponowania swoimi danymi. Teoretycznie więc mamy usługę skrojoną na miarę społecznościowych potrzeb.

>>> Czytaj: Google +1 wystartowało. Sprawdź, jak chronić swoją prywatność (wideo)

Nietrudno zauważyć, że Google+ nie wprowadza nowatorskich usług. Jest to raczej połączenie rzeczy, które mogliśmy już widzieć w różnych miejscach w sieci. Dlatego Google+ może się skojarzyć z... Google Wave. Ten porzucony przez Google projekt też wydawał się dobrym połączeniem istniejących już usług, idealnym do współpracy i komunikacji. Tamtemu projektowi zabrakło jednak spójności i przejrzystości. Google Wave dosłownie przytłaczało użytkownika swoją wszechstronnością.

Google+ wydaje się również wszechstronny i dobry do wszystkiego, ale to czyni go mało przejrzystym. Swojego czasu w Polsce ogromny sukces odniosła Nasza-Klasa, czyli dzisiejsze NK. To narzędzie służyło jasnemu celowi - ludzie rejestrowali się, aby odszukać znajomych z dawnych lat. Do tego można dorzucić inne aktywności, ale samo narzędzie ma jeden określony cel. Podobnie prosty jest Facebook. Ludzie rejestrują się na Facebooku aby stworzyć listę kontaktów, podglądać znajomych, aktualizować statusy. Można robić inne rzeczy, ale Facebook nie narzuca się z nimi użytkownikom.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że projekt Google+ jest we wczesnej fazie. Nie można ignorować czy skreślać choćby dlatego, że zabrała się za niego Google - firma z ogromnym potencjałem, która bardzo potrzebuje udanej usługi społecznościowej i nie będzie się łatwo poddawać.

Poniżej filmy prezentujące elementy Google+

Circles:

Sparki:

Spotkania:

>>> Czytaj: WDYL, czyli... co kochasz? Nowe narzędzie Google


Źródło: Google
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031