Google Books - kolejny sprzeciw wobec porozumienia

06-02-2010, 08:47

Coraz więcej zdaje się wskazywać, że Google nie będzie mogła dalej skanować książek w Stanach Zjednoczonych. Po styczniowym sprzeciwie największego sklepu internetowego świata teraz negatywnie o projekcie porozumienia z wydawcami książek wypowiedział się amerykański rząd.

Jeszcze pod koniec stycznia br. wydawało się, że zawarte w grudniu 2008 roku porozumienie między amerykańskimi wydawcami książek a firmą Google odnośnie usługi Google Books wejdzie w życie w październiku. Na drodze ku temu stanął jednak sklep Amazon. Jego przedstawiciele argumentują, że pozwolenie Google na skanowanie książek oznacza de facto zatwierdzenie monopolu na wydawnictwa elektroniczne. Nie bez znaczenia wydaje się fakt, że Amazon jest obecnie największym graczem na rynku e-booków i nie chce zapewne stracić swojej silnej pozycji.

>> Czytaj więcej: Amazon nie chce umowy z Google

Sonda
Czy ebooki zastąpią tradycyjne książki?
  • Tak
  • Nie
  • Trudno powiedzieć
  • Nie interesuje mnie to
wyniki  komentarze

Teraz swój sprzeciw wyraził także amerykański Departament Sprawiedliwości. W wydanym oświadczeniu podkreślono, że pomimo dokonanego bardzo dużego wysiłku zmierzającego do zmiany pierwotnej wersji porozumienia, jego obecna wersja nadal nie rozstrzyga jednoznaczne kwestii prawa autorskiego oraz ewentualnego powstania monopolu.

Poinformowano także, że Stany Zjednoczone będą współpracować ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w wypracowanie tego porozumienia. Musi ono jednak bardziej szczegółowo i jednoznacznie wyjaśniać kwestie związane z prawami nieznanych autorów czy też zagranicznych pisarzy i wydawców.

>> Czytaj więcej: Google przegrywa z wydawcami książek

18 lutego br. w jednym z sądów stanu Nowy Jork rozpocznie się formalne przesłuchanie w tej sprawie. Jak do tej pory, wpłynęły dwa zasadnicze sprzeciwy przeciwko zawarciu porozumienia.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag prawa autorskietag Google Bookstag Google
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031