Google blokuje rozwój urządzeń z dwoma systemami? Nie chce Windowsa obok Androida?

10-03-2014, 10:22
Aktualizacja: 10-03-2014, 14:05

Urządzenie Asusa, które pozwala szybko przełączać się z Windowsa na Androida, może nie wejść na rynek z powodu presji firmy Google. Nie ma ona interesu w tym, aby przyzwyczajać ludzi do dwóch systemów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Na początku tego roku Dziennik Internautów wspominał o urządzeniu Transformer Book Duet TD300, zaprezentowanym na targach CES. Jest to hybryda laptopa i tabletu z dwoma systemami na pokładzie tj. z Androidem i Windowsem. Co ważne, użytkownicy mogą błyskawicznie przechodzić z jednego systemu na drugi, zarówno przy pracy w trybie laptopa jak i tabletu. 

Film poniżej pokazuje przechodzenie między systemami.

Google naciska, Asus odpuszcza?

W ubiegły piątek Digitimes doniósł, że opóźnienia w wypuszczeniu urządzenia TD300 na rynek mogą wynikać z presji Google. Digitimes słusznie zauważa, że na takiej androidowo-windowsowej hybrydzie zależy zwłaszcza Intelowi, który stworzył procesor wspierający to rozwiązanie. Microsoft też ma w tym swój interes, bo to sposób na promocję Windowsa.

Google nie ma żadnego interesu w tym, aby użytkownicy łączyli systemy Android i Windows w jednym urządzeniu. Asus ma w tym ograniczony interes tzn. może wprowadzić na rynek urządzenie nowego typu. Asus nie chce jednak ryzykować narażania się firmie Google. Producent mógł użyć targów CES, aby wybadać reakcję na taki produkt, ale najwyraźniej gotów jest się z tego wycofać (zob. Digitimes Research: Google to get the brunt of dual OS tablets while Microsoft to benefit the most).

Informacje Digitimesa potwierdził też inny serwis - CNET. Dowiedział się on u własnego źródła zbliżonego do sprawy, że Google rzeczywiście nie była zadowolona z pomysłu łączenia dwóch systemów. Microsoft nie był natomiast wyraźnie przeciwny, choć najwyraźniej nie wspierał idei bardzo zawzięcie (zob. Google cited as bothered by Android-Windows hybrid).

Google otwarte na konkurencję? Nie

Ta informacja może oburzyć wiele osób, bo czy Google ma prawdo ograniczać rozwój urządzeń z dwoma systemami? Czy firma nie zaczyna ograniczać konkurencji w podobny sposób, jak niegdyś Microsoft?

W tym miejscu warto przypomnieć, że Android nie jest systemem tak otwartym, jak wielu osobom się wydaje. Na wielu urządzeniach z Androidem tak naprawdę instaluje się zamknięte systemy, których kod jest tajemnicą handlową.

Sonda
Czy Google postępuje słusznie ograniczając dostępność urządzeń z innymi systemami?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Google potrafiła też wykorzystywać swoją pozycję, aby ograniczyć wprowadzanie na rynek urządzeń z konkurencyjnymi systemami. W roku 2012 Google zagroziła Acerowi cofnięciem licencji na Androida, gdyż Acer miał w planach pokazać światu smartfona CloudMobile A800, wyposażonego w system operacyjny Aliyun.

Również hybrydowe urządzenie Samsunga o nazwie Ativ Q nie zostało wprowadzone na rynek z powodu jakichś problemów z własnością intelektualną dotyczącą dwóch systemów na jednym urządzeniu. Można się spotkać z opiniami, że premiera tego urządzenia również została wstrzymana przez Google.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.